DARBAI BITYNEPavasaris

Darbai bityne balandžio mėnesį

posted by Vytautas 2015-04-15 2 Comments
  1. Bitės

Nors kovo pradžia buvo pakankamai šilta, tačiau sinoptikai buvo teisūs, pavasaris šiais metais bus ilgas ir šaltas. Nežiūrint į tai, jis vis tiek ateis 🙂

Kai kurios bičių šeimos po pirmo apsiskraidymo jau pačios išsivalė avilius arba bent jau pradėjo tai daryti. Nežiūrint į tai, reikėtų ir bitininkams apsilankyti bityne ir atlikti būtiniausius darbus, detaliau įvertinti, kaip peržiemojo bitės.

Atšilus orams, kai lauke bus apie 13-15°C šilumos, reikėtų:

  • apžiūrėti bičių lizdus,
  • išvalyti avilių dugnus.

Balandžio mėnesį jau būna aviliuose po kelis korius su perais, todėl apžiūros metu patikriname:

  • kiek yra perų,
  • kaip motinėlė deda kiaušinėlius.

Atkreipiame dėmesį, kad kiekviename avilyje būtų apie 5-6 kg medaus. Jei yra mažiau, reikėtų įdėti medaus arba duoti kandi tešlos. Kadangi bitės jau apsiskraidė, kandi tešla gali būti su žiedadulkėmis.

Sutvarkę lizdus, patikriname bičių erkėtumą. Jei reikia, bičių šeimos gydomos nuo nozematozės.

Jei yra silpnų šeimų arba šeimų be motinėlių, jas reikia prijungti prie stiprių šeimų. Nrekomenduojama jungti dviejų silpnų šeimų, nes abejose šeimose bitės yra nusilpusios ir jos nesugebės tinkamai užauginti naujos kartos. Kad suprasti ar šeimoje yra motinėlė, per pirmą patikrinimą jos ieškoti nereikia, pakanka tik isitikinti ar yra perų ar kiaušinėlių. Tačiau jei to nepastebėjote, o bitės elgiasi kitaip nei įprastai, plazdena sparneliais ir sukelia specifinį ūžesį, reikėtų detaliau apžiūrėti šeimą ir paieškoti motinėlės, žinoma tai reikia daryti greitai, kad labai neatšaldyti lizdo.

lizdai PO Žiemos

Apie patikrinimus pažymime bityno žurnale, jei tokį vedame. Žurnale taip pat pažymime bičių šeimas, kurioms reikėtų keisti motinėles

Kai bičių šeima pradeda augti, aš pirmus (vieną du) plėtimus darau įdėdamas po vieną pasiūtą korį, vėliau dedu rėmelius su vaško plokštelėmis. Literatūroje rekomenduojama plokštelės dėti kai pražysta agrastai ir bitės pradeda balinti korius (gaminti vašką), tačiau realiai nemažai bitininkų šio momento nelaukia. Taip pat reikia pasirūpinti, kad bityne būtų įrengtos girdyklos, jei šalia nėra kokio nors vandrns šaltinio.

Jei užsitęs vėsesni orai, reikėtų atkreipti dėmesį į maisto atsargas šeimose, nes augindamos perus, bitės suvartoja maisto kelis kartus daugiau nei žiemos metu.

Esant palankiems orams, bičių šeimos balandžio mėnesį greitai vystosi, reikia nepavėluoti plėsti lizdus. Dažnai balandžio pabaigoje pražysta kiaulpienės, klevai, todėl, uždėjus pusines meduves, galima tikėtis šviežio medaus 🙂

apsiskraidymas

Sutvarkę avilius, nepamirškime pasirūpinti ir medingais augalais. Balandis tinkamiausias laikas medelių sodinimui. Jei bitynas dar tik įrenginėjamas, galima suplanuoti gyvatvores iš medingų augalų arba pasodinti medingų augalų, krūmų, kurie užstotų vėją bei suteiktų pavėsį karštomis dienomis. Jei turime vietos, naudinga pasėti medingų augalų šalia bityno.

.

Daugiau naudingų istorijų

2 Comments

Gerda 2019-02-11 at 14:29

Sveiki,
Praeitą vasarą įsigijau tris avilius bičių. Kai ką atsimenu dar iš vaikystės, nes mama laikė ir tekdavo dalyvauti apžiūrose, įsivaizdavau, kad viskas paprasčiau bus pačiai laikant. Turbūt dėl to, kad tik stebėdavau. Nežiūrint visko turiu išmokt. Šiuo metu galvoju, kad reik papildomai jas pamaitint, nes kai sudėjau rudenį maistą į sirupą neįdėjau rūgšties, dėl ko manau galėjo susicukruot maistas. Patikrinau avilius, garsas teisingas, jei tik nustačiau gerai _Staiga suūžė ir aprimo.Bet paskaičiusi Jūsų patirtį manau, kad reiktų pamaitint. Ką galėtumėt patarti, būčiau dėkinga.
Gerda

Reply
Vytautas 2019-02-11 at 16:32

Laba diena Gerda, taip pritariu, kad žiūrint iš šalies bitininkystė tikrai atrodo žymiai paprasčiau, kol nereikia atidaryti avilio 🙂 Bet manau, kad Jūs susitvarkysite :)Jei manote, kad maisto avilyje yra pakankamai, tai daryti tikrai nieko nereikia, aš ne visuomet dedu acto į sirupą, ir nieko blogo nepastebėjau, tad dėl to labai nerimauti nereikia 🙂 Ką daryčiau aš? Na manau, kad atsargiai atidaryčiau avilio stogelį, pakiščiau ranka po apšiltinimu, jei būtų padidėjusi šiluma, vadinasi bitės jau pradėjo auginti perus, tai ir maisto suvartos daugiau. Taip pat pažiūrėčiau kaip išsidėstęs bičių kamuolys, jei jos pasklidusios po visą avilį, tai manau, kad duočiau papildomo maisto, jei jos tupi gražiai avilio priekyje, tai maisto greičiausiai joms nereikia, jei jau pasislinkusios į vidurį, tai su maistu taip pat viskas gerai, bet šias šeimas stebėčiau. Jei bitės susimetusios į vieną pusę, tai greičiausiai taip pat duočiau papildomai maisto, nes kai būna šaltesni orai, bitės nepereina ant kitų rėmelių ir gali pritrūkti maisto. O jei labai jau neramu, tai uždėčiau po puse kilogramo kandi tešlos ir eičiau tvarkyti rėmelių naujam sezonui. Kuo papildomai maitinti? Aš maitinčiau kandi tešla be žiedadulkių 🙂

Reply

Leave a Comment