DARBAI BITYNEPavasaris

Darbai bityne gegužės mėnesį

posted by Vytautas 2015-05-13 0 comments

Na, nors šis pavasaris tikrai labai jau vėlyvas, tačiau orai vistiek kažkada sušils 🙂 tad reikia skubėti į bitynus ir padėti bitutėms pasiruošti naujam sezonui. Taigi, trumpai prisiminkime, kokie laukia darbai bityne gegužės mėnesį 🙂

 Medaus Kalno bitynas

  • Lizdų plėtimas – Gegužės mėnesį, sušilus orams, bičių šeimos sparčiai augina perus, jos greitai stiprėja, todėl, reikia nepavėluoti praplėsti lizdų. Jei bičių lizdai bus nepakankamai praplėsti, avilyje bitės neturės pakankamai darbo, bitės darbininkės neturės kur nešti nektaro ir žiedadulkių, motinėlė neturės kur dėti kiaušinėlių, todėl šeima vystysis lėčiau, o kadangi avilio bitės taip pat neturės darbo, nes nebus pakankamai perų, kuriuos reikėtų maitinti, tai tokios šeimos tikrai pradės galvoti apie spietimą.
  • Spietimo kontrolė – siekiant išvengti spietimo, reikia stengtis laiku išplėsti lizdus, uždėti pusines arba pilnas meduves, jei bitininkaujama daugiaaukščiais aviliais, tai užtėti papildomus aukštukus.  Taip pat, siekiant išvengti spietimo, galima vieną ar kelis korius su perais perkelti į silpnesnes šeimas, sudaryti dirbtinius spiečius, naujas šeimeles ir pan.
  • Girdyklų įrengimas– Auginant perus, bitės sunaudoja daug vandens, todėl reikėtų pasirūpinti, kad prie bitynų įrengtose girdyklose, jo niekuomet netruktų. Nes kai vėsesniu oru, bitės skrenda toliau ieškoti vandens jos  sunaudoja daug energijos, nemažai bičių žūsta.

bitė

  • Gegužinė – kadangi šis pavasaris vėlyvas, orai šiluma tikrai nedžiugina, tai reikia stebėti ar bitutės neserga gegužine liga. Pražydus pirmiems augalamas, bitutės prisinešė žiedadulkių, kuriomis maitina perus. Tačiau, dėl šaltų orų, bitės negali išskristi į lauką atsinešti nektaro ir vandens, kuris taip pat labai reikalingas, todėl jei truksta vandens, sutrinka bitučių žarnyno veikla, jos neskraido, atrodo neramios, ant prielakių ir ant žemės prie lakų galima rasti daug negyvų bičių. Paspaudus bičių pilvelį, jaučiamas sukietėjimas, išsiskiria kietos išskyros, nesuvirškintų žiedadulkių likučiai. Profilaktiškai reikėtų bites pamaitinti skystu maistu, duoti 0,5–1 l cukraus sirupo, santykiu  1:1, A.Amšiejus pataria dar į 1 litą sirupo įdėti 5 g druskos.
  • Neatšaldyti lizdų – Plečiant lizdus, kol dar jie iki galo neišplėsti, šoninines kamšas reikėtų palikti aviliuose, nes esant tokiai žemai temperatūrai naktimis, galima atšaldyti perus, todėl reikėtų stebėti ar aviliuose nėra kalkinių perų ligos požymių, nes esant drėgnesniems ir vėsesniems orams, ligos sporos ima sparčiai daugintis. Aviliuose bičių perai sukalkėja ir žūva, o bitės juos išmeta iš avilio. Pastebėjus ligos požymius, sergančioms šeimoms rekomenduojama įdėti česnako. Jei yra šios ligos požymių, reikėtų seną motinėlę pakeisti nauja. Avilius su bičių šeimomis, kurios linkusios sirgti šia liga, reikėtų pasatyti saulėtoje, nedrėgnoje vietoje.
  • Motinėlės dėslumas – esant palankioms oro salygoms, reikia atkreipti dėmėsi į motinėlių kiaušinėlių dėslumą. Jei motinėlės prastai deda kiaušinėlius, tokias motinėles reikėtu pakeisti. Todėl tai reikėtų pasižymėti bityno užrašuose, iš anksto užsisakyti naujų motinėlių ir pasibaigus medunešiui jas pakeisti.
  • Išsukti medų – nežinia kaip čia bus šiais metais su tokiu pavasariu, tačiau jei orai pasitaisys ir bičių šeimos bus pakankamai stiprios, tai pasibaigus kiaulpienių ir sodų žydėjimui reikėtų išsukti medų, o avilius su bitėmis galima nuvežti į žieminio rapso laukus arba avietynus.

 pienių medus

  • Žiedulkių rinkimas – Gegužės mėnesį per sodų žydėjimą reikėtų rinkti žiedadulkes, ką su jomis daryti manau rayti nereikia 🙂
  • Patikrinti ar avilių nepuola skruzdėlės – pavasarį bites dažnai puola skruzdės, su kuriomis reikėtų kovoti, nes jei avilius užpuola rudosios miško skruzdėlės, jos gali labai susilpninti bičių šeimas arba jas visai sunaikinti.

rudosios miško skruzdėlės

Štai tokie pagrindiniai darbai gegužės mėnesį, su nekantrumu laukiam šilumos 🙂

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment