BIČIŲ AUGINIMASBITYNO ĮRANGAORGANIZACIJOS

Kodėl verta laikyti bites?

posted by Vytautas 2016-06-08 0 comments

Dauguma žmonių įpratę kažkuo rūpintis: vieni augina kates, kiti šunis, žuvytes, vorus ir panašiai. Smagu, o, ar susimastėte, kad yra dar vienas ne ką prastesnis pasirinkimas. Jei nesate alergiškas bičių įgėlimams, turite šiek tiek laisvo laiko ir laisvos vietos sklype prie namo ar sodyboje, esu įsitikinęs, kad galėtumėte laikyti kelis avilius su bitėmis.

bitynas Medaus Kalnas

Kodėl turėtumėte?
Na, pasvarstykime:

  • Pavyzdžiui, kai važiuojate pro kokią gražiai sutvarkytą sodybą ir pamatote ant žalios pievelės kelis spalvingai nudažytus avilius, prisipažinkite, kad nevalingai pagalvojate, kaip gražu, matyt, ir savininkai yra geri, darbštūs žmonės kaip bitutės. Taigi, o kodėl taip negalėtų pagalvoti ir apie jus.
    Be to, yra ir kitų privalumų:
  • Bičių priežiūra tai savotiškas hobis, kuris neretai perauga į gyvenimo būdą. Iš pradžių bičių pasaulis atrodo labai sudėtingas ir nežinomas, tačiau, pradėjus jomis domėtis, stebėti, kaip jos gyvena, elgiasi, palaipsniui bitutės įtraukia į savo gyvenimą. Kas tiek suaugusius, tiek vaikus skatina sveikai gyventi, būti pareigingiems, draugiškiems.
  • Tai savotiška relaksacijos priemonė. Apsilankę prie bičių, galėsite pamiršti kasdienius rūpesčius, dideles kainas parduotuvėse, problemas darbe ar neklaužadas vaikus, kadangi, atidarę avilį, iš karto visą dėmesį skirsite bitėms. Net nepajusite, kaip, apžiūrėdami bičių lizdą, mintimis, o gal ir garsu, paklausite bitučių, kaip jos gyvena, ar joms nieko netrūksta, stengsitės jas suprasti ir joms padėti, jei to reikės. Kaip prie avilių, galima atsiriboti nuo visų rūpesčių, manau padės suprasti šis trumpas filmukas „Rytas bityne„.
  • Keli aviliai prie sodybos tikrai paįvairina, pagyvina aplinką ir pagražina sodybą.
  • Užsukusius į svečius draugus, giminaičius ar smagurius vaikus, galėsite pavaišinti šviežiu, ką tik iš avilio išimtu medumi su koriu, kas suteikia tikrai išskirtinį skonį.
  • Iš kelių avilių medaus tikrai užteks jūsų ir jūsų draugų poreikiams.
  • Patobulėję, galėsite gauti ir daugiau naudingų bičių produktų: žiedadulkių, bičių duonos, pikio.
  • Visada turėsite, ką dovanoti Kalėdoms ar kitų švenčių metu 🙂
  • Peršalę profilaktikai turėsite kokybiško medaus, kurį galėsite vartoti su aviečių arbata ir pan.
  • Atsiras pretekstas, o gal ir tradicija per kiekvieną medkopį sukviesti artimus giminaičius, su kuriais galėsite papildomą kartą pabūti jaukioje aplinkoje ir pasimėgauti kvapniu medumi.
  • Turėsite galimybę pabendrauti su bičiuliais bitininkais, kurių dauguma iš tiesų yra geri, labai nuoširdūs ir įdomūs žmonės.

Ir visa tai galiu drąsiai teigti, kadangi pats tai išgyvenau, nors ankščiau niekuomet negalvojau, kad kažkada laikysiu bites, o dabar be jų tikrai neįsivaizduoju savo gyvenimo.

bitynas Medaus Kalnas

Jei susidomėsite ir nuspręsite laikyti bites, tai prieš pradedant bitininkauti, tikrai reikia turėti kažkiek žinių apie pačias bites. Reikia žinoti, kaip jos vystosi, gyvena, dauginasi, kada ir kaip apžiūrimi lizdai, susipažinti su avilių priežiūra, galimomis bičių ligomis. Todėl patarčiau perskaityti vieną ar kelias knygas apie bitininkystę, pvz. Jono Kriščiūno „Bitininkystė“ dar vadinama „Bitininko biblija“, Justino Straigio „Mėgėjiškoji bitininkystė” ar kitas. Taip pat nemažai informacijos galima rasti internete. Esant galimybei, tikrai ne pro šalį būtų išklausyti kursus arba mokymus apie bitininkystę.

Vėliau susipažinus su teorija, reikėtų bent jau minimaliai įgyti ir praktinių įgūdžių. Todėl jei yra galimybė, reikėtų kurį laiką pasipraktikuoti su patyrusiu bitininku, stebėti, kaip jis dirba, jam padėti. Taip pat praktinių žinių galima įgyti kursuose, mokymuose.

Bendraujant su bičiuliais, reikėtų iš karto žvilgtelėti truputi į priekį ir su jais padiskutuoti, kokie aviliai geriausiai tiktų pradedant bitininkauti. Nuomonės žinome skirtųsi, tačiau, diskusija padės jums geriau pažinti bitininkystės subtilybes ir apsispręsti, kokie aviliai jums bus patogesni. Bent jau mano nuomone, geriausiai pradėti bitininkauti dadano tipo aviliuose. Kuriuose bitininkai gali geriau susipažinti su bitėmis, stebėti, kaip jos dirba, juose patogiau apžiūrėti korius, nebijant, kad netyčia į žolę nukris bičių motinėlė arba bus suspaustos bitės, pakliuvusios tarp atskirų korpusų.

Prieš investuojant į bites ir bitininkystės reikmenis, jums dar reikėtų susipažinti su bičių laikymo taisyklėmis ir pasižiūrėti, ar jūsų pasirinktas sklypas yra tinkamas bitėms laikyti:
  1. Avilius galima statyti ne arčiau kaip 10 m nuo kelio, pėsčiųjų ar dviračių tako ir ne arčiau kaip 5 m nuo kaimynų žemės ribos, jei yra gyvenamųjų namų, ir ne arčiau kaip 50 m iki statinių, kuriuose laikomi gyvūnai. Šių atstumų nereikia laikytis, jei teritorija, kur stovės bičių nameliai, aptverta tvora ar apsodinta ne žemesne kaip 2 m aukščio gyvatvore.
  2. Lakos turi būti atgręžtos į bityno vidurį. Jei aviliai stovės 2 m aukštyje nuo žemės, jas galima nukreipti į bet kurią pusę.
  3. 1 a žemės galima laikyti vieną bičių šeimą. Jei norėsite daugiau, turėsite gauti raštišką kaimynų sutikimą.
  4. Visi bitynai privalo turėti veterinarinius-sanitarinius bitynų pasus.
  5. Prie įėjimo į žemės valdą, kurioje bus laikomi aviliai su bitėmis, matomoje vietoje, turi būti ženklas su užrašu „Atsargiai bitės“.
  6. Prieš atliekant avilių apžiūrą, kopinėjant medų, žodžiu būtina įspėti šalia gyvenančius kaimynus.

bitynas Medaus Kalnas

Na ir jei jau tikrai nuspręsite laikyti bites ir turite tam tinkamą vietą, tada galima būtų pradėti planuoti investicijas.

Pirmiausiai jums reikėtų įsigyti pagrindinius bitininkystės reikmenis: veido tinklelį, kombinezoną arba chalatą, apsaugines pirštines, šluotelę, kaltą, dūminę, peiliuką, dėžę rėmeliams pernešti arba spiečiams gaudyti. Truputi vėliau, medaus kopinėjimui, dar reikės įsigyti arba pasiskolinti: atakiavimo šakutę arba peilį, atakiavimo vonelę, medsukį.

Kai viską turėsite liks pagrindinis ir svarbiausias darbas, bičių įsigijimas. Bites geriausiai įsigyti pavasarį arba vasarą, nes tuo metu pradedantysis bitininkas gali apžiūrėti įsigytą šeimą ir vėliau stebėti, kaip ji stiprėja. Jei bites įsigysite rudenį, dėl daugelio priežasčių bitės gali per žiemą neišgyventi ir tai privers jauną bitininką suabejoti savo sugebėjimais, gal net dings noras tolimesniam bitininkavimui. Nelabai patartina pradėti bitininkauti su spiečiais, nes jei šeima spiečiasi, yra didelė tikimybė, kad bitėms bus išvystęs spietimosi instinktas ir jos toliau norės spiesti.

Pabaigai, nuoširdžiai norėčiau palinkėti, kad susidraugautumėte su bitutėmis ir ilgai bei sėkmingai bitininkautumėte 🙂

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment