Avilio priežiūraBIČIŲ AUGINIMAS

Skruzdėlės aviliuose

posted by Vytautas 2015-05-12 12 Comments

Daugelis bitininkų susiduria su nepageidaujama skruzdžių draugyste, kai jos kartais apsilanko aviliuose. Medaus Kalnas sulaukė vieno bičiulio klausimo, kaip išnaikinti skruzdes iš avilių, tai paskatino nuodugniau pasidomėti šiuo klausimu.

Medaus Kalno skruzdėlynas

Kiek teko domėtis, aviliuose lankosi sodinė arba rudoji miško skruzdėlės. Su mažomis sodo skruzdėlėmis bitės kaip ir gali sugyventi, tačiau didžiosios miško skruzdėlės bitininkams gali pridaryti labai daug žalos. Jos, patekusios į avilį, iš jų neša medų, perus, kiaušinėlius, taip pat gan sėkmingai gali nužudyti ir pačias bites, kurios su žiedadulkėmis grįždamos į avilius nuo lakos nukrenta į žolę prie avilių. Kartais skruzdėlės gali labai susilpninti bičių šeimas arba jas visai sunaikinti.

rudosios miško skruzdėlės

Skruzdėlės maitinasi įvairiais vabzdžiais, vorais, sraigėmis, taip pat vaisiais, sėklomis, augalų ūgliais, amarų išskyromis (lipčium), nektaru ir panašiai.  Skruzdės labai mėgsta amarų išskyras, todėl pavasarį, kol dar nėra amarų, kai joms trūksta maisto gamtoje, skruzdės neretai užsuka ir į avilius. Taip pat jos mėgsta lankytis aviliuose, kurie stovi drėgnesnėse vietose, arba po žiemos, kai būna sudrėkę avilių apšiltinimai, kamšos. Dažnai, išdžiuvus aviliams, dingsta ir skruzdėlės. Tačiau kartais sodinės skruzdėlės gali apsigyventi senų avilių apšiltinimuose. Norint išnaikinti skruzdėles iš avilių, galima į avilius dėti augalų, kurių kvapo skruzdėlės nelabai mėgsta. Efektyviausias būdas: išdžiovinti arba pakeisti avilių apšiltinimo medžiagą. Bites perkėlus į laikiną arba kitą avilį, avilius su skruzdėlėmis galima išdeginti lietlempės pagalba, tačiau reikia saugotis, kad neužsidegtų pati apšiltinimo medžiaga.

Dar skaičiau, kad skruzdėles iš avilių galima išnaikinti į avilį įdėjus 20 proc. karšto natrio druskos tirpalo, sumaišyto su cukrum, tik reikia, kad prie šio tirpalo negalėtų prieiti bitės, tačiau abejoju, ar tai geras sumanymas, kai avilyje gyvena bitės, o koriuose yra perų ir medaus.

sodinės skruzdėlės

Kovojant su skruzdėlėmis, pirmiausiai reikėtų pasirūpinti, kad aviliai stovėtų sausoje vietoje. Stengtis, kad šalia avilių nebūtų skruzdėlynų ir kad jie nestovėtų ant skruzdėlių takų. Kai saugome avilius nuo skruzdėlių, naudodami liaudiškas priemones, reikia pasirūpinti, kad avilių prielaktis nesiliestų prie žemės ir prie avilių nebūtų aukštos žolės, per kurias skruzdės gali lengvai patekti ant avilių.

Skruzdės kaip ir bitės dauginasi motinėlės pagalba, kuri būna įsikūrusi skruzdėlyne gyliai po žeme, maždaug 1-1,5 m. gylyje, todėl ją iš ten iškrapštyti labai sunku. Jei skruzdėlynas labai jau nepageidaujamas, juos sunaikinti galima ant lizdo užpylus karšto vandens. Prie skruzdėlynų galima pabarstyti džiovintų raudonėlio žiedų, kuriuos reikia sumalti ir sumaišyti su sieros milteliais (dvi dalys sieros, viena dalis raudonėlio). Pabarsčius šio mišinio prie skruzdėlyno, skruzdės jį palieka.

Taip pat ant skruzdėlynų galima užpilti chemijos. Parduotuvėse yra nemažai preparatų skruzdėlėms naikinti, kaip „Direx”, „Bros“ ir panašiai. Pabėrus miltelių ant skruzdėlynų arba ant jų takų, skruzdės  surenka masalą ir pačios suneša į skruzdėlyną net nejausdamos, kad taip užnuodija visą skruzdėlyną.

 skruzdėlės avilyje

Jei visgi nutarėte susidraugauti su skruzdėlėmis ir nenorite naikinti pačių skruzdėlynų, tai galite pamėginti apsaugoti avilius, panaudojant vieną ar kelis kitų bičiulių išmėgintus būdus, pvz. :

– Avilių kojas įstatyti į skardines dėžutes pripiltas tepalo, taip pat po avilio apačią, virš pakojų, padėti stiklo arba polietileno, kad kraštai būtų išsikišę.

– Aprišti avilių kojas keliais sluoksniais perlenkta polietileno plėvelę, per kurios kraštus skruzdės negali perlipti.

– Ant avilių kojų uždėti perpjautus plastikinius butelius, per jų kraštus skruzdėlės taip pat negali perlipti.

– Prie avilių kojų galima gausiai pabarstyti pelenų, sodos, druskos. Tik reikia atkreipti dėmesį, kad druska gali išdeginti žolę aplink avilius.

– Galima įdėti į avilius arba prie avilių auginti augalų, kurių kvapo nelabai mėgsta skruzdėlės ir kiti kenkėjai. Skruzdėms nepatinka daržinio builio, pelkinio gailio, darželinės rūtos kvapas, jos taip pat nemėgsta vystančių šeivamedžio ūglių ir lapų, išgenėtų pomidorų ūglių kvapo.

– Prie avilių arba ant skruzdėlių takų galima priberti kavos tirščių, kurio kvapo skruzdės taip pat nemėgsta.

– Prie avilio galima pabarstyti sudžiovinto ir sumalto česnako miltelių. Galima česnako dėti ir į avilį, tačiau kažkas iš bičiulių sakė, kad meduje gali jaustis česnako kvapas.

– Prie avilių galima pabarstyti suodžių ir pelenų, toks mišinys sugeria skruzdžių skleidžiamus feromonus, tik barstyti reikia didesnį plotą aplink avilius, maždaug 40 cm. Pločio juosteles.

– Prie avilių galima pripilti aliejaus arba aliejum ištepti tą vietą, pro kurią į avilius patenka skruzdės.

Gal yra dar ir kitokių būdų kovojant su skruzdėlėmis, kurių nepaminėjau, jei tokių žinote, tai būtinai pasidalinkite 🙂

.

Daugiau naudingų istorijų

12 Comments

Simona 2015-05-13 at 19:30

Patiko variantas su česnaku 🙂 įdomus medaus poskonis gal išeitų net.
Juk žiemą dažnai žmonės medų su česnaku ir imbieru sumaišytus naudoja kaip priemonę imunitetui stiprinti.

Reply
Vytautas 2016-12-02 at 10:50

Simona, na česnakas tikrai nesuteiks jokio skonio medui, tuo labiau, kad kai kurie bitininkai kurie stengiasi gydyti bites ekologiškai, naudoja ne tik česnakus, bet ir krienus, pelynus, kitas kapnias žoleles, taip, kad meduje šių skonių tikrai nebus, nebet bitės prisineš nektaro iš minėtų augalų kai jie žydės 🙂

Reply
Modestas 2016-07-21 at 13:56

Jei aviliukai yra pastayti ant kazkokiu kojeliu tai tas kojeles galima apvynioti su musgaudziu juostelemis.Skruzdes puikiai prilimpa prie ju…Tikrai patikrintas budas kuri patare vienas sodininkas senukas is Rokiskio rajono o as pritaikiau biciu aviliams…:)Taip pat taip labai puikiai galima apsaugoti jaunus vaismedzius nuo skruzdziu,kurios veisia amarus ant ju…

Reply
Vytautas 2016-12-02 at 10:54

visuomet pats geriausias būdas būna tas, kuris yra išbandytas savo kailiu 🙂

Reply
a.k. 2016-12-01 at 17:22

aš naudojau nupjautus alaus bambalius užvožtus ant avilių kojų. Per kraštą miško skruzdės tikrai neperlipa, kaip ir autoriaus parašyta. Gaila neperskaičiau straipsnio anksčiau. Daug laiko truko visokie bandymai kol radau šį būdą atsikratyt. Tiesa smulkios skruzdės pereina, bet jos ne problema – galima vidų bambalio ištept kokiu vazelinu ar tirštu tepalu. Tai daug efektyviau nei statyt avilio kojas į skardines su tepalu, kur prilyja, prisineša šiukšlių ir t.t.

Reply
Vytautas 2016-12-02 at 10:36

Na nėra idealaus būdo, kaip ir idealaus avilio, kaip sakoma, kiekvienam pagal skonį, o bambaliai tikrai labai gerai tinka, ypač jei kojos iš metalinių vamzdelių.

Reply
Rimantas Dauginis 2017-09-03 at 11:07

Vargino juodos skruzdėlės ir visi avilių kojų tepimai negelbėjo. Paklausiau vieno patarimo ir apie avilius, ant skruzdžių takų, pradėjau barstyti medžio pelenus, o į avilį dėti pomidorų lapus. Priemonės labai paprastos, bet suveikė efektyviai. Tik va, niekaip negaliu atsikratyti tokių rūdų vabalų su žnyplėmis uodegoje. Kiek sugebu sugauti ir sunaikinti, tiek ir turiu, nes jie nieko nebijo. Gal kam teko su susidurti?

Reply
Vytautas 2017-09-21 at 15:15

Jūsų įvardinti vabalai greičiausiai yra – auslindos. Manau, kad su jais susiduria daugelis bitininkų, kiek teko domėtis, tai jie nors ir yra labai nemalonūs, tačiau bitėms nekenkia. Auslindos mėgsta slapstytis nuo dienos šviesos drėgnose, tamsiose vietose, skylėse, minta augalų dalimis, vabzdžių liekanomis. Tad jei avilyje bus švaru, nebus drėgna, šių svečių turėtų apmažėti 🙂

Reply
Arunas 2018-02-07 at 12:02

Sode naudoju nuo juodų skruzdėlių. Gana patikimas variantas. Sumaišyti sodą su cukraus pudra (santykiu 1:1) ir pabarstyti ant skrudelių angų. Nežinau tiksliai, bet kažką girdėjau, kad tokiu mišiniu skruzdės pamaitina ir motinėlę, kuri tuo jo pastimpa. Bet tai nėra tiksliai man žinoma. Faktas, kad tai veikia.

Reply
Vytautas 2018-02-13 at 8:52

su juodomis sodo skruzdėlėmis lengviau kovoti nei su rudomis miško, tad Jūsų parašytas būdas yra vienas iš variantų, ir kaip teisingai pastebėjote, svarbu, kad veikia 🙂

Reply
Algirdas 2018-06-14 at 11:18

Algirdas
namuose esu bandes naikinti skruzdes,nakciai ant stalvirsio truputi uzpildavau balzamo Rygos , sunaudojau gal kokiu 20gr. skruzdes dingo , jau nera pora metu.

Reply
Vytautas 2018-06-19 at 22:17

Naujas būdas, bet jei padėjo, tai gal kiti bičiuliai išbandys ir ne tik ant stalviršio 🙂

Reply

Leave a Comment