BIČIŲ AUGINIMASBičių elgsena

Bičių vagiliavimas

posted by Vytautas 2015-08-27 1 Comment

Rudenėjant, kai lauke nėra medunešio, neretai bitės, ieškodamos maisto, pradeda vagiliauti. Vagiliavimą gali paskatinti netoli bityno atsiradęs maisto šaltinis, pavyzdžiui, kai bitininkai po medaus sukimo palieka prie avilių rėmelius ar meduotą inventorių, kad bitės juos nusausintų.  Bitės dažnai susigundo vagiliauti, kai yra iš lizdų išimamas medus arba yra papildomai maitinamos. Bitės, jausdamos, kad gretimame avilyje yra maisto, vadovaudamosios instinktu, bando įsibrauti į tokius avilius, kad gautų maisto. Dažniausiai vagiliaujama iš silpnų šeimų. 

vagiliavimas

Atpažinti vagiliavimą nėra sunku. Jei prie vieno ar kito avilio lakos matome, kad intensyviai skraido bitės, bet akivaizdžiai matosi, kad jos yra iš kito avilio, nes, staigiai nenutupdamos ant lakos, bando įsibrauti avilį per laką arba mėgina patekti į avilį per nesandariai uždarytą dangtį, ar senesniuose aviliuose esančius įtrūkimus, skyles. Kadangi stiprios šeimos nuo vagiliautojų bando apsiginti, ant prielakčio galima pamatyti, kaip kelios bitės bando sulaikyti svetimas bites, prieš avilį atsiranda negyvų bičių.

vagiliavimas

Bitės intensyviai skraido tiek prie avilio, kuris yra plešiamas, tiek ir prie avilio, kurio bitės vagiliauja. Atskirti galima atidžiai įsižiūrėjus į skraidančias bites. Jei prie avilio skraido apsunkusios bitės, kurios drąsiai leidžiasi ant lakos, greičiausiai tos šeimos bitės vagiliauja. Prie avilio, iš kurio yra vagiliaujama, bitės taip pat intensyviai skraido, galime pastebėti, kad prie lakos yra sujudimas, bitės įlenda į avilį per laką ir dažnai išlenda atgal, ant prielakčio matosi susikibusios bitės.

vagiliavimas

Kadangi vagiliaujančios bitės stengiasi per prievartą įsibrauti į svetimus avilius, jos greitai netenka kūno plaukelių, todėl jų kūnelis pasidaro lygus, juodas, tokias bites lengvai galima atpažinti.

vagiliaujanti bitė

Yra daug būdų, kaip sustabdyti vagiliavimą,  Manau, kiekvienas bitininkas turi jam priimtiną variantą.

Visų pirma reikėtų rudenį atviroje vietoje nepalikti meduotų daiktų, ar medaus likučių atviroje vietoje, kad neskatinti vagiliavimo. Taip pat vertėtų, kuo dažniau stebėti avilius. Jei pastebėsite prie avilių vagiliavimo pažymių: įtartinai skraidančių bičių prie vieno ar kelių avilių, besipešančių bičių arba prie avilio atsiradusių bičių lavonėlių, iš karto reikėtų susiaurinti lakas. 

Pavyzdžiui, jei matome, kad šeima yra plešiama, galima tokiai šeimai per laką padūminti ir po kurio laiko, kai svetimos bitės išlėks iš avilio, aklinai uždaryti laką. Kitą dieną atsargiai laką pradaryti iki 2-5 cm. Jei vagiliavimas baigėsi, daugiau kol kas nieko daryti nereikia. Bites, kurios linkusios vagiliauti, taip pat reikėtų gerai padūminti.

Kitas būdas apsisaugoti nuo vagilių yra taip pat paprastas. Reikėtų priešais susiaurintą laką  įžambiai pastatyti stiklo šukę. Vagiliaujančios bitės bandydamos greitai prasmukti tiesiai į laką, atsimuš į stiklą. O bitės, iš kurių avilio vagiliaujama, negalėdamos greitai išlėkti iš avilio, apsidairys, įsimins aplinkinį kelią pro stiklo šukės šonus.

Dar vienas būdas yra prie avilio lakos padėti žiupsnelį sušlapintų dilgėlių, kurios gan greitai atbaido vagiliaujančias bites.

vagiliavimas

Man labiausiai priimtinas būdas kovoti su vagiliaujančiomis bitėmis yra visai paprastas. Aš ant avilio uždedu sušlapintą paklodę, kad būtų uždengiami avilio šonai ir laka. Taip bitės negali tiesiai patekti į avilį per laką bei negali laisvai prieiti prie avilio dangčio ar ventiliacijos angų, per kurias mėgina įsibrauti į svetimą avilį, todėl jos greičiau nusiramina ir grįžta į savo avilį.

.

Daugiau naudingų istorijų

1 Comment

Marta 2015-12-03 at 18:20

Tikimės mes gausim bent vieną stiklainį Kalėdoms dovanų 😉

Reply

Leave a Comment