Spalio mėnesį bitės apsiskraido paskutinį kartą. Atvėsus orams, ypač naktimis, bitės susitelkia tarprėmiuose, pradeda formuoti kamuolį žiemojimui. Kad žiemojimas būtų sėkmingas, trumpai pakalbėkime, kokius darbus reikia nuveikti bityne spalio mėnesį.
1. Kadangi rugsėjo – spalio mėnesiais, esant šiltiems orams, bitutės vis dar išskrenda į laukus,o į avilius kartais gali užsukti pasiklydusios arba vagiliaujančios bitės, todėlį avilį gali patekti erkės iš kitų bitynų. Patikrinę bičių erkėtumą, jei reikia, jas dar kartą gydome nuo erkių.
2. Po gydymo patikriname, ar į lizdus neįsibrovė pelės. Ant lakų uždedame groteles, pašaliname nuo prielakčio pagalbinius skydus, nes, jei jie liečiasi su žeme, per juos lengviau į avilius gali patekti pelės.
3. Apžiūrime avilius, patikriname, ar tinkamai uždaryti avilių stogai, praplečiame lakas, jei jos buvo susiaurintos maitinimo metu. Ant lakų uždedame skydelius ar eglišakių, kad vėjas nepūstų į avilių vidų. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad šalia augančių medžių ar vaismedžių šakos nesiektų avilių, nes pašaliniai garsai trukdo bitėms ramiai žiemoti.
4. Kai vidutinė paros temperatūra nukris iki minus 5-7 laipsnių, į avilius reikėtų sudėti šoninius apšiltinimus. Kol lauke laikosi pliusinė temperatūra, avilių šiltinti nepatartina, nes tai gali paskatinti motinėlę vėl pradėti dėti kiaušinėlius.
5. Taip pat reikia pasirūpinti ir tinkama avilių ventiliacija. Aš dadano aviliuose diafragmas ir šonines kamšas pakeliu kokius 2 cm nuo apačios, kad galėtų geriau cirkuliuoti oras.
Baigus darbus prie avilių, ilsėtis dar tikrai nebus kada, nes reikia: sutvarkyti rėmelius, išlydyti vašką, jei koriuose liko bičių duonos, ją reikia iškulti ir išdžiovinti, arba išpjausčius sumaišyti su medumi.
Kas pildo bityno žurnalą, nepamirškite pasižymėti, kada paskutinį kartą apsikraidė bitės, kada buvo gydytos ir kiek sumaitinta maisto per rudeninį maitinimą. Tai pasižymėję, kitais metais galėsite stebėti, kiek laiko žiemojo bitės, ar joms užteko maisto, kaip peržiemojo ir pan.
Spalio mėnesį dar galima sodinti medelius, medingus augalus, formuoti bityno apželdinimą. Bet apie tai, manau, bus dar laiko pasikalbėti 🙂
4 Comments
Sveiki kaip man patartumėte paruošti bedugnius avilius žiemai kad nedrėgtu ir nepelytu koriai. Nes praeita žiemą mano bitės peržiemojo, bet buvo pelėsio. Avilio korpuso viršus buvo uždengtas plėvele,
Laba diena, šiaip neturėtų pelyti, tačiau jei aviliai pelyja, reikėtų ieškoti priežasčių:
– gal aviliai stovi dėgnoje vietovėje,
– gal dugnai yra arti žemės,
– gal patys aviliai yra blogos kokybės,
– gal paliekama per daug korių,
– gal žiemai paliekate ištraukiamus dugnus,
Sveiki, naktys šaltos, dienos irgi vėsios. Ar dar nereikia dėti šoninių kamšų? Rašote, kad turi būti -5 laipsniai. Ar čia vidutinė paros temperatūra ar dienos temperatūra?
Laba Neringa, atsiprašau, kad iš karto neatsakiau, nebuvau prisijungęs, tikiuosi atsakymą jau sužinojote 🙂 Bet kad ir to atsakymo tikslaus nelabai yra. Aš dedu kamšas kai nusistovi vidutinė -5 laipsnių paros temperatūrą, kai kas jau kamšas yra sudėjęs ir dabar, Baltarusių žymus bitininkas, kuris skaitė ne vieną paskaitą Lietuvoje, sako, kad iš viso lizdų žiemą nešiltina, net viršutinės pagalvės nededa, ir kaip nekeista pas visus bitutės peržiemoja, žinoma ne visos bet tikrai žūva ne nuo šalčio 🙂 Taip kad, kaip ir daugelyje atvejų, patariu, kad reikia vadovautis savo nuojauta, tik tada ramiai miegosite 🙂