AviliaiBIČIŲ AUGINIMASBITYNO ĮRANGA

Kiek kainuoja pradėti bitininkauti?

posted by Vytautas 2016-04-08 10 Comments

Kiek kainuoja pradėti bitininkauti? Manau, šis klausimas iškyla tikrai ne vienam, kuris tik pagalvoja apie bičių įsigijimą. Taigi, trumpai pamėginkime tai panagrinėti. Pradėdamas laikyti bites, kiekvienas susidurs su tam tikromis išlaidomis. Kokios jos bus, tai priklausys nuo jo pačio.

avilys

1 variantas

Manau, pats lengviausias-paprasčiausiai nueini į parduotuvę ir viską nusiperki. Kiek tai kainuos? Norėdamas į tai atsakyti, peržvelgiau kainas bitininkystės parduotuvėse, esančiose Vilniuje. Taigi, vaizdas maždaug toks:

Pagrindinės priemonės:

Pilnai sukomplektuotas avilyskainuoja apie 145 €
Bičių šeima – nuo 70 €
Vaškuolių reikia apie 2 kg. 1 kg (apie 12-13 vaško plokštelių) – 10 €

Reikalingos priemonės:

Dūminė – nuo 10 €
Kaltas – nuo 4 €
Šluotelė – nuo 3 €
Kepurė su tinkleliu – nuo 6 €
Pirštinės – nuo 10 €
Kombinezonas – nuo 30 €
Maitintuvė – 3l talpos – nuo 6 €
Atakiavimo šakutė ar peilis – nuo 4 €
Spietinė – nuo 17 €

Papildomos priemonės

Pirmų metų išlaidas dar papildys išlaidos cukrui ar sirupui, skirto bičių maitinimui, vaistai bičių gydymui, pagal poreikį galima dar nusipirkti atakiavimo staliuką, medsukį, transformatorinį lituoklį vaškuolėmsįlydyti į rėmelius. Tačiau šių daiktų reikės metų pabaigoje, todėl kol kas į bendras išlaidas neskaičiuosime.

Taigi, viską susumavę gauname: jei planuojate įsigyti vieną bičių šeimą ir reikalingas priemones, jums reikės apie 325 €. O kadangi bitininkauti patartina pradėti nuo 3 bičių šeimų, tai pagrindines priemones dauginame iš 3-jų ir pridedame dar vieno avilio kainą, nes patartina turėti vieną papildomą avilį atsargoje, jei atskristų netikėtas spiečius arba jei reikėtų bičių šeimą perkelti ar perskirti.

Taigi, matome, kad bitininkavimo pradžiai jums reikės apie 950 €.

padarytas avilys

2 variantas

Jei turite laisvo laiko ir kažkiek mokate meistrauti, tai nebūtina visko pirkti parduotuvėje. Galima avilį pasidaryti pačiam arba nusipirkti naudotą, kurį truputį paremontuosite ir jis bus dar visai tinkamas bitininkavimo pradžiai. Patys galite pasidaryti ir spietinę. Kad dar labiau sumažintumėte pirmines išlaidas, galima pirkti rėmelių ruošinius, kuriuos reiktų patiems susikalti ir įvielinti.

Paskaičiuojame, kiek kainuotų šis variantas:

1. Naudotas avilys kainuoja nuo 14 eurų. Jei pačiam daryti avilį, tai galima tilpti į 25 eurus, bent jau man tiek užtenka.
2. Rėmelių ruošiniai: lizdiniai nuo 0,60 €, meduviniai – 0,55 € (internete). Pvz. Dadano 16-os rėmų aviliui su dviem meduvėm reikia apie 26,1 €.
3. Šoninė kamša, viršutinė pagalvė – kamšas daugelis daro iš 5 cm storio putplasčio, kuris yra apsiūtas medžiaga, o vietoj viršutinės pagalvės naudoja paprasčiausias antklodes, kurias galima nusipirkti dėvėtų drabužių parduotuvėse. Visa tai galima gauti nuo 3 €.
4. Vaškuolių – apie 2 kg -20 €.
5. Bičių šeima – bandome pasigauti spiečius, jei nesiseks, teks sumokėti nuo 25 €.

Dar vienas variantas pirkti bičių šeimą su naudotu aviliu, tai jums kainuotų apie 100 €.
Kitas reikalingas priemones reikia pirkti, kainas nurodėme sąraše, tik spietinę galima pasidaryti patiems. Jei spietinę darytumėte iš 6 mm fanieros, medžiagos kainuotų apie 3 €.

Viską susumavę, gauname, kad už vieną bičių šeimą ir reikalingas priemones teks sumokėti apie 164,1 €, o trys bičių šeimos ir papildomas avilys bei reikalingiausios priemonės jums iš viso kainuos 383,4 €.

senas avilys

3 variantas

Jums bites ir inventorių gali padovanoti arba visą turtą galite „paveldėti“, jei pažįstamas bitininkas dėl sveikatos ar kitų priežasčių negali ar nenori daugiau bitininkauti. Šiuo atveju jums kainuos tik bičių pervežimas ir simbolinė dovana už bitutes. Gal dar reikės atnaujinti inventorių, jei jis bus labai senas ir jūsų netenkins, arba nusipirkti kokį kilogramą vaško plokštelių, kad būtų kuo plėsti lizdus. Taip, kad šis variantas iš tiesų pigus, tačiau retai kam taip pasitaiko.

Štai tokie mano paskaičiavimai. Žinoma, čia tik apytiksliai paskaičiuota, nes įvairiuose miestuose kainos skiriasi, taip pat kai ką pigiau galima rasti ir internete arba nuvažiavus į Lenkiją, o gal kažkam pavyks pasiderėti ir taip sumažinti kainą. Atkreipiu dėmesį, kad aš skaičiavau mažiausias kainas, kas nereiškia, kad prekės gali būti labai kokybiškos ir tenkins jūsų poreikius, todėl bendra suma gali būti didesnė, jei norėsite brangesnių priemonių ar inventoriaus.

Pabaigai norėčiau priminti, kad pirkdami bites nesivaržykite pareikalauti, kad pardavėjas leistų apžiūrėti bičių šeimą, nes pirkti „katę maiše“ paprasčiausiai yra neprotinga. Patartina bites pirkti tik iš sveikų bitynų arba pažįstamų bitininkų.


Jei jums patiko Medaus Kalno istorija – prisijunkite prie kas mėnesį siunčiamo bityno naujienlaiškio.

Medaus Kalno naujienlaiškis kartą į mėnesį


Daugiau naudingų istorijų

10 Comments

Mindaugas 2016-12-22 at 14:09

Sveiki,

Įdomi jūsų nuomonė: o jei turiu reikiamą įrangą ir avilį ir trūksta tik bičių, ar labai kvailas variantas, jei pavasarį bandyčiau pasigauti spiečių ir pradėčiau bitininkauti nuo jo. Aišku nežinau kaip sektųsi spiečiaus gaudymas, jei į spietinę būtų sudėti tik rėmeliai su įsiūtomis plokštelėmis, kadangi senų korių neturiu ir galiausiai ar suveiktų toks variantas kuomet avilyje į kurį perkelčiau spiečių irgi tebūtų rėmeliai su plokštelėmis?

Reply
Vytautas 2016-12-29 at 15:49

Kartais spiečiai apsigyvena įvairiose drevės, palėpėse net namo sienose, kur yra tarpas, ten iš viso jokių korių nėra, o bitutės išgyvena bent jau iki žiemos 🙂 vadinasi tiks ir su įsiūtomis plokštelėmis arba plokštelių pradžiomis. O štai kaip seksis pagauti spiečių, čia jau loterija. Faktas yra tai, kad kai spietinėje yra senas, turintis bičių, bičių motinėlės kvapą korys, tai tokius korius labiau mėgsta bitės ir čia dažniau apsigyvena bitės 🙂

O jei sugausite spiečių, tai jos pradžioje pasius korius, kurie bus spietinėje, vėliau imsis korių, kurie bus avilyje, palaipsniui ir juos pasiūs, gali ir visai nebuti plokštelių, bitės nulipdys korius prie lubelių, tik šeima truputi lėčiau vistysis, nes motinėlė iš karto neturės kur dėti kiaušinėlių.

Šiaip tai apsidairykite aplinkui, gal visgi yra koks bičiulis šalia, kuris paskolins kelis pasiūtus korius, o jei ne, tai labai nepergyvenkit, išsiversite ir be jų, o kitais metais jau turėsite ir savų korių, kitiems spiečiams 🙂

Reply
Mindaugas 2017-01-05 at 16:47

Ačiū už atsakymą ir prasklaidytas dvejones 🙂

Reply
Vytautas 2017-01-06 at 21:31

Visuomet prašom. Lauksime jūsų žinių apie pirmąjį spiečių 🙂

Reply
MACERNIS 2017-11-07 at 10:30

Labas Vytautai, ar neperlenkciau lazdos pradedamas bitininkauti su 10-20 aviliu? Nuo pavasario turesiu labai daug laisvo laiko, noriu uzsiimti bitininkavimu, o kadangi galesiu skirti daug laiko, noretusi pradeti nuo daugiau nei iprastai patariama ( 3 – 5 aviliai ). Kokia tavo nuomone apie pradzia su tokiu kiekiu?

Reply
Vytautas 2017-11-07 at 13:58

Laba, mano nuomonė, tai svarbiausia yra noras ir meilė bitėms, galima pradėti ir nuo 10, reikės tik daugiau įdėti pastangų, sugaišti laiko, tačiau tikrai įmanoma ir tiek spėti sužiūrėti, na o rezultatą pamatysime kitais metais, kai bus arba 15 avilių, arba 5 🙂

Reply
ignas 2018-09-02 at 14:25

Sveiki,

O sode sklype turint vietos, galima tureti tik viena arba 2 avilius?

Reply
Vytautas 2018-10-09 at 14:15

Laba diena Ignai, pagal LT galiojančias taisykles viename are, galima laikyti vieną bičių šeimą, jei dodas bus 5 arai, vadinasi 5 bičių šeimos, bet yra dar ir kitų reikalavimų, kuriuos galėsite rasti paspaudę ant šios nuorodos 🙂

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.448324

Reply
Sigitas Šumskas 2021-08-26 at 12:06

kaip jus nuomane siriamosis torelee tarp lido ir madazino. Aciu

Reply
Vytautas 2021-10-13 at 19:24

Laba diena, na jei tvorelės naudojamos daugiaaukščiuose aviliuose, tai jos tiks ir dadanuose, tik jų reikės daugiau, ir jas reikės dėti atidžiau, kad nebūtų net, menkiausio didesnio tarpo per sujungimus, nes motinėlė tikrai ras vietą kaip nukeliauti, kur yra šilčiau ir daugiau vietos darbui 🙂

Reply

Leave a Comment