BIČIŲ AUGINIMASBITYNO ĮRANGAĮvairūs įrankiai

Vaško lydymas su “Konigin“ nerūdijančiu vaško lydymo įrenginiu – centrifuga 64-230

posted by Vytautas 2023-01-19 2 Comments

2021 metais bitininkystės parduotuvėje „Viskas bitėms“ įsigijau “Konigin“ nerūdijantį vaško lydymo įrenginį – centrifugą 64-230 ir pažadėjau bičiuliams aprašyti, kaip man sekasi lydyti vašką su šiuo įrenginiu. Pernai vašką išlydžiau sėkmingai, tačiau kažkur pasimetė užrašai, todėl reikėjo laukti kito sezono, kad galėčiau aprašyti visą eigą 🙂

Taigi, jei kam bus įdomu, trumpa minėto lydytuvo apžvalga.

Medaus kalnas vaško lydytuvas
“Konigin“ nerūdijantis vaško lydymo įrenginys – centrifuga 64-230

2022 metais, atlikęs reviziją bityno patalpose, sukrapščiau netinkamus naudojimui 58 lizdinius rėmelius su koriais, 101 meduvinį rėmelį su koriais, keturius maišus arba 14,8 kg išlaužytų korių ir 24,9 kg. duonelės kultukų, kuriuos prieš Naujus metus nutariau išlydyti.

Medaus kalnas vaško lydytuvas
18 lizdinių rėmelių lydytuve

Į minėtą lydytuvą vienu metu telpa 18 lizdinių rėmelių arba 42 meduviniai rėmeliai, apie 10 kg sulaužytų korių, arba 25 kg duonelės kultukų. Vanduo nuo lydytuvo įjungimo užvirė per 1 valandą (ęsant +7 laipsnių oro temperatūrai). 2021 metais lydytuvas kainavo 1359 Eur., tačiau pasinaudojus paramą, nusipirkau jį tik už 435 Eur. 🙂

Medaus kalnas vaško lydytuvas
42 meduviniai rėmeliai lydytuve

Tačiau prieš pateikdamas kai kuriuos skaičius norėčiau parašyti, kad rezultatai galėjo būti geresni, bet tam įtakos turėjo tam tikros sąlygos.

Pirmiausia prieš lydant korius rekomenduojama juos išmirkyti vandenyje, tada būna geresnė vaško išeiga, tačiau dėl vėsaus oro ir šiokio tokio tingėjimo, to šį kartą nedariau :)   

Taip pat įtakos turėjo tai, kad vašką lydžiau esant +7 laipsnių temperatūrai. Jei būtų šilčiau, išlydyti koriai ne taip greitai atvėstų, o tai sutrumpintų laiką valant korius nuo rėmelių.

Dar „prašoviau“, kai į lydytuvą supyliau visus duonelės kultukus per vieną kartą, kadangi kultukai yra tankesni nei išlaužyti koriai, garai sunkiau prasiskverbė į lydytuvo vidurį, o tai tikrai prailgino lydymo laiką ir kažkiek sumažino vaško išeigą.

Ir svarbiausias aspektas, kad prie šio lydytuvo galima prijungti papildomą garo generatorių, kurio neturėjau, o tai tikrai ženkliai sumažintų lydymo laiką bei kažkiek padidintų gauto vaško kiekį.

Nuvalyti koriai nuo rėmelių

Kaip jau minėjau, vašką lydžiau, kai lauke buvo +7 laipsniai šilumos, darbus pradėjau nuo rėmelių su koriais. „Užkūriau“ lydytuvą apie 12 val., išjungiau apie 22.30 val. Kad išlydytų korius iš 58 lizdinių ir 101 meduvinio rėmelio, lydytuvas buvo įjungtas 10 val. 50 min.

Taip, taip, žinau, jog pasakysite, kad – oho, labai ilgai… tačiau realiai prie lydytuvo reikėjo prieiti tik retkarčiais, kad įjungti centrifugą, nuvalyti išsilydžiusių korių likučius nuo rėmelių, permaišyti išsilydžiusius korius, įpilti vandens ar pakeisti kibirus su vašku, todėl realiai prie lydytuvo praleidau 4 val. 20 min. Visą kitą laiką, galėjau daryti kitus darbus: pvz. nuvaliau pikį nuo rėmelių, kuriuos reikėjo dėti į lydytuvą, sutvarkiau bitininko patalpą, pavalgiau, pavedžiojau šunį ir šiaip patinginiavau, žiūrėdamas bitininkystės video YouTube 🙂

teka išlydytas vaškas

Reikėtų paminėti, kad lydymo metu, centrifuguojant sudėtus meduvinius rėmelius, lydytuvas buvo nestabilus, jis šokinėjo, tad reikėjo jį prilaikyti, tačiau su lizdiniais rėmeliais centrifuga sukosi geriau, tada lydytuvas stovėjo stabiliai, o lydant korius be rėmelių, lydytuvas veikė idealiai.

Pasirodo, kad šiam darbui +7 laipsnio šilumos yra per maža temperatūra, nes norint nukratyti apsilydžiusius korių likučius nuo rėmelių, greitai ir švariai pavykdavo nukratyti tik kokius 2-3 rėmelius, tada vaškas su koriais apstingdavo ir juos reikėjo valyti nuo rėmelių peilio pagalba, kad rėmeliai būtų švaresni, o tai automatiškai labai prailgino ir pati lydymo laiką. Nežiūrint į tai, korius visgi pavyko išlydyti, viso gavosi 15,3 kg vaško.

Medaus kalnas vaško lydytuvas
Maišas kuriame yra apie 4 kg išlaužytų korių

Kitą dieną lydant nutariau išlydyti išlaužytus korius ir duonelės kultukus. Nors lauke buvo tokia pati temperatūra, tik +7 laipsniai šilumos, bet šį kartą darbas vyko smagiau, nes nereikėjo valyti rėmelių, ir dėl vėsesnės temperatūros tik greičiau stingdavo vaškas kibire, todėl nespėdavo labai švariai atsiskirti nuosėdos nuo vaško. Todėl, kai atšils oras, gautą vašką reikės perlydyti dar kartą, nors kai užpernai lydžiau vašką vasaros metu, jis iš karto išsilydė beveik idealiai 🙂

Medaus kalnas vaško lydytuvas
7 kg Išlaužytų korių lydytuve

Taigi, nuo 11 val. iki 16 val. lydžiau išlaužytus korius (14,8 kg.), o nuo 16 val. iki 21.20 val. duonelės kultukus (24,9 kg.). Lydytuvas vėl įjungtas buvo visas 10 val. 30 min.,  tačiau realiai prie lydytuvo šį kartą praleidau tik 1 val. 50 min. Laikas sutrumpėjo todėl, kad, kaip jau ir minėjau, nereikėjo valyti korių nuo rėmelių. Visgi, ateityje dar pagalvosiu, lydysiu korius su rėmeliais ar juos prieš lydymą išlaužysiu.   

kas liko iš 14,8 kg išlaužytų korių

Išlydęs gavau 11,8 kg vaško iš korių ir 10,3 kg vaško – iš duonelės kultukų.

Reikėtų pažymėti, kad taupant laiką, pamėginau į lydytuvą supilti visus duonelės kultukus, t. y. 24,9 kg per vieną kartą. Gavosi beveik pilnas lydytuvas, kaip ir su išlaužytais koriais, tačiau kadangi kultukai buvo tankesni, teko pasigailėti, nes garai sunkai patekdavo į lydytuvo centrą, todėl reikėjo daugiau kartų maišyti korius, o tai atvėsindavo lydytuvą ir buvo gaištamas laikas. Kitą kartą į lydytuvą pilsiu po 5-7 kg ir, manau, tada viskas bus super.

24,9 kg duonelės kultukų lydytuve

Taigi, vaškas išlydytas, galima apibendrinti rezultatus 🙂

Paskaičiavus dviejų dienų rezultatus: lydytuvas iš viso buvo įjungtas 21 val. 20 min., tačiau realiai prie jo praleidau tik 6 val. 10 min. per šį laiką gavau 37,4 kg vaško.

vaško lydytuvas

Lydžiau korius su rėmeliais, todėl pavyko apskaičiuoti, kiek vaško gavosi iš vieno rėmelio. Kad būtų lengviau skaičiuoti, du meduvinius rėmelius paverčiau į vieną lizdinį (101:2=50 + 58 = 108), vadinasi, išlydžius korius iš 108 lizdinio rėmelio, gavau 15,3 kg vaško arba 0,141 g iš vieno lizdinio rėmelio.

Dar vienas klausimas, kuris rūpėjo bičiuliams, koks procentas vaško lieka išlydytuose koriuose. Pernai buvau išdžiovinęs 7,1 kg išlydytų korių, kuriuos daviau bičiuliui Aleksandrui, kad jis juos perlydytų ir išspaustų vašką pneumatiniu presu. Rezultatas: iš 7,1 kg išlydytų korių, papildomai išspaudė 1,3 kg vaško.

Šį kartą, išlydęs vašką, gavau 7 kg išdžiovintų korių tik iš rėmelių. Kadangi išlydęs korius iš 108 lizdinio rėmelio, gavau 15,3 kg., vadinasi, išlydyduose korių likučiuose liko apie 1,3 kg arba 8,9% vaško.

7 kg išdžiovintų išlydytų korių likučių

Vadinasi, iš gautų 37,4 kg vaško, dar galėjau gauti papildomai 3,3 kg vaško jei turėčiau pneumatinį presą, o jei tai pavertus pinigine išraiška, pvz. pardavus vašką po 10 Eur. už 1 kg, tai iš gautų 374 Eur., papildomai galėjau gauti dar 33 Eur.

Geri tai rezultatai ar nelabai spręsti jums, tačiau aš esu patenkintas. Per 6 val. 10 min praleistų prie lydytuvo, gauti 37,4 kg vaško, manau, visai neblogai, tuo labiau žinant, kad šį laiką galima ženkliai sumažinti 🙂 O labiausiai patiko, kad lydant vašką patalpa lieka galima sakyti idealiai švari, nereikia nei tiesti plėvelės ant grindų, nei jų plauti nuo vaško likučių, belieka tik išplauti lydytuvą ir kibirus.   

Švara po vaško lydymo

Palyginimui, 2021 metais, kai vašką lydžiau verdant korius puode ir juos spausdamas rankiniu mediniu presu, reikėjo nuolant stovėti prie „puodų“ todėl sugaišau maždaug 26 val. 50 min., šiais metais tik 6 val. 10 min. :)   

37,4 kg išlydyto vaško

P.S. jei kas nors įsigys tokį ar panašų lydytuvą ir norės prie jo prijungti papildomą garo generatorių, pasinaudokite vieno bičiulio, kuris turi tokį lydytuvą, patirtimi, ir jungtį darykite ne iš šono, kaip šiuose lydytuvuose, o dangtyje iš viršaus, kad garai patektų tiesiai ant korių į lydytuvo vidurį. Tai padaryti tikrai nesunku, o rezultatas bus ženkliai geresnis 🙂

Papildomas garo generatoriaus prijungimas

Tai tiek žinių šiam kartui. Švaraus vaško ir gero bitininkystės sezono 🙂

Daugiau naudingų istorijų

2 Comments

Andrius 2023-04-09 at 22:09

Ačiū už apžvalgą ir išsamų tyrimą! „Konigin” turėtų sumokėti 🙂

Reply
Vytautas 2023-04-17 at 9:49

Visuomet prašom, jei patiko 🙂 ir ačiū už gerą komentarą 🙂 o dividendai tikrai nepamaišytų 🙂

Reply

Leave a Comment