Avilio priežiūraBIČIŲ AUGINIMASBičių ligos

Priežastys dėl ko galėjo mirti bičių šeima

posted by Vytautas 2021-03-31 4 Comments

Pavasaris – vienas iš labiausiai bitininkų laukiamų metų laikų, kuomet bitės po žiemos išskrenda apsiskraidyti ir prasideda aktyvus bičių sezonas.

Tačiau retkarčiais pavasaris būna ne toks džiugus, kai bitininkai randa vieną ar kelias mirusias šeimas. Taip, tai nelabai džiuginantis vaizdelis, tačiau tai tikrai ne tragedija, bičių šeimą galima bus atskirti iš kitų šeimų arba įsigyti naują šeimą iš bitininkų. Svarbiau yra pamėginti išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių mirė bičių šeima ir ateityje padaryti viską, kad tai nepasikartotų.

Mirusi bičių šeima
Mirusi bičių šeima

Manau, kad daugelis šiuo metu jau sutvarkė mirusių šeimų avilius, tačiau visgi pamėginkime panagrinėti, dėl ko galėjo mirti bitės.

Priežastys dėl ko galėjo mirti bičių šeima:

  1. Erkės.
  2. Maisto trūkumas.
  3. Avilio ventiliacija.
  4. Virusinės ligos.

Panagrinėkime smulkiau.

1. Erkės. Kartais rudenį, po bičių rudeninio maitinimo, dar bičių skraidymo metu patikriname bičių šeimas ir randame pilnus korius maisto, bet tuščius avilius, bičių nėra nei koriuose, nei ant avilio dugno. Dėl kokių priežasčių bitės palieka avilius, verda įvairios diskusijos, tačiau nemažai bitininkų, tarp jų ir aš, manau, kad tai dėl erkių. Kai erkių bičių šeimoje būna labai daug, bitės bandydamos išsigelbėti palieka avilius ir spiesdamos mėgina surasti saugius namus, tokius spiečius bitininkai vadina – bėdos spiečiais. Tačiau nebūtinai dėl erkių bitės turi palikti avilius. Erkės su savo kojomis prikimba prie bičių ar jų lervų, prakandą bitės kūnelį – chitiną ir siurbia hemolimfą. Taip erkės, keliaudamos nuo vienos bitės prie kitos, pažeidžia daugelį bičių, todėl šeima nusilpsta ir, jei ji yra negydoma, žūva. Tai gali nutikti tiek rudenį, tiek žiemą ar pavasarį, priklausomai kiek šeimoje buvo erkių ir kaip stipriai buvo pažeistos bitės.

Apviduriuoti koriai
Apviduriuoti koriai

2. Dėl maisto trūkumo. Žinoma, pritariu tai nuomonei, kad reikia iš rudens pamaitinti gerai bites, kad maisto užtektų iki pavasario ir bėdos nebus. Tačiau visgi pasitaiko atvejų, kai bitėms pritrūksta maisto ir miršta iš bado. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių: kuomet bitės pritrūksta maisto žiemą arba pavasarį, kai bitės pradeda auginti perus. Kartais bitininkai žiemos pabaigoje patikrina bičių šeimas, pagalvoja, kad maisto dar užteks, tačiau, kai bitės pradeda auginti perus, jos suvartoja ženkliai daugiau maisto ir jau per kitą patikrinimą bitininkai randa mirusias šeimas. Ši priežastis yra ypač skausminga bitininkams, nes bitės mirė tikrai tik dėl bitininko kaltės. Jei žiemoja silpna bičių šeima arba pavasarį, kai bitės pradeda auginti perus, bičių šeima yra nusilpusi, o lauke netikėtai stipriai atšąla oras, bitės vėl susimeta į žiemos kamuolį, ir, jei tokia temperatūra išsilaiko ilgesnį laiką, bitės nepalieka kamuolio, tačiau negali pasiekti šalia esančio maisto, ir todėl gali mirti iš bado. Tad tam reikia skirti tikrai didelį dėmesį, tiek rudenį maitinant bites, tiek pavasarį, kai bitės pradeda auginti perus. Na ir, žinoma, reikia pasirūpinti, kad maistas būtų kokybiškas, nes kitu atveju, jei bitės nemirs iš bado, jos gali apsividuriuoti ir „pasigauti“ kokį nors virusą, dėl kurio taip pat gali žūti.

3. Avilio ventiliacija. Nors gali atrodyti, kad tai smulkmena, tačiau iš tiesų tam taip pat reikia skirti nemažai dėmesio. Rudenį, maitinimo metu, bitės perdirbdamos sirupą išgarina nemažai vandens, kuris, esant blogai ventiliacijai, pasilieka avilyje. Taip pat ir žiemos metu, atšalus orams, bitės pradeda vartoti daugiau maisto, dėl ko avilyje susikaupia nemažai drėgmės ir esant blogai avilio ventiliacijai, drėgmė neturi kaip pasišalinti iš avilio, todėl pradeda pelyti kraštiniai koriai, bitės pradeda blogiau žiemoti, suvartoja daugiau maisto, dėl ko greičiau prisipildo virškinamoji žarna, bitės pradeda viduriuoti, ir pradėjusios auginti perus dar labiau nusilpsta, nespėja išauginti sau pamainos, ir nusilpusi bičių šeima nesulaukia pavasario.

Bitininkaujant daugiaaukščiuose aviliuose, taip gali nutikti, jei per žiemą laikysite uždarytus dugnus, o bitininkaujant dadano tipo aviliuose, dažniausiai kalti būna patys bitininkai, kurie stipriai apšiltina lizdus, uždengdami visus tarpus, ir palikdami ventiliaciją tik per laką.

4. Virusai. Šiuo metu pasaulyje identifikuota kelios dešimtys įvairių bičių virusų. Dažniausiai virusai tūno bičių organizme, nesukeldami jokių ligos požymių, nes stipri bičių imuninė sistema, neleidžia virusams išplisti. Tačiau susilpnėjus bičių imuninei sistemai ar atsiradus bičių šeimose stresinei situacijai, virusai suaktyvėja, pradeda atakuoti organizmo ląsteles ir daugintis bičių organizmuose. Todėl pažeistos bičių šeimos nusilpsta, žūsta ne tik pavienės bitės, bet ir atskiros bičių šeimos ar net didesnė bityno dalis. Tokiais atvejais reikėtų būtinai kreiptis į veterinarijos tarnybas, kad būtų nustatytos bičių žuvimo priežastys, nes virusinės ligos nustatomos tik laboratorijose.

Į ką reikia atkreipti dėmesį, apžiūrint mirusias šeimas.

Kaip jau minėjau, jei mirė didžioji bityno dalis, be abejonės, reikėtų atlikti laboratorinius tyrimus ir nustatyti, ar to priežastis nebuvo kokia nors pavojinga virusinė liga.

Tačiau, jei mirė pavienės bičių šeimos, reikia detaliai apžiūrėti avilį ir pamėginti nustatyti mirties priežastį.

Apžiūrint korius, pirmiausiai atkreipiame dėmesį, kaip suvartotas maistas. Jei rudenį viskas buvo padaryta gerai, o žiema neiškrėtė jokių pokštų, bitės turėtų valgyti maistą tolygiai, per visą korį ir judėti nuo priekio link avilio galo.

Korio priekyje buvo tolygiai suvalgytas maistas, kur vėliau bitės pradėjo auginti perus, gale liko nepaliestas žiemos maistas

Jei priekyje yra suvalgyta daugiau maisto, o vėliau viršuje bitės suvartojo žymiai mažiau maisto, tai reiškia, kad šeima nusilpo ir žiemos kamuolys buvo stipriai sumažėjęs. To priežastys gali būti, kad žiemoti ėjo per maža šeima arba kad ji nusilpo dėl erkėtumo.

mirusi bičių šeima
nusilpusi bičių šeima, kai bitės mirė žiemos viduryje, viršuje nuo mirusių bičių supelyjo koriai

Taip pat reikia pažiūrėti, ar bitės pasiekė kraštinius korius. Jei lizdo kraštuose yra nepaliesti koriai su maistu, tai reiškia, kad rudenį reikėjo labiau susiaurinti lizdą, nes bitės pilnai neaptūpė korių ir nepalietė maisto. Na, ir žinoma, pažiūrim, ar koriuose yra nesusicukravusio maisto.

nepaliestas maistas ant kraštinių lizdo korių
nepaliestas maistas ant kraštinių lizdo korių

Apžiūrinti korius, kartais galime pamatyti apgraužtus motininius lopšelius, kurių rudenį nebuvo. Kas tai? Taip, tai reiškia, kad rudenį kažkas nutiko su bičių motina ir bitės užsiaugino kitą motinėlę. Kodėl dėl to neišgyveno bitės? Greičiausiai todėl, kad kol bitės auginosi naują bičių motinėlę, šeimoje nebuvo perų, bitės neužsiaugino pakankamai bičių ir šeima nusilpo. Dar galėjo nauja išsiritusi motinėlė išskristi apsiskraidyti arba apsivaisinti ir žūti. Todėl bitės žiemojo neramiai, dėl ko suvartojo daugiau maisto, apsividuriavo ir nusilpusios numirė.

Apgraužti motininiai lopšeliai
Apgraužti motininiai lopšeliai

Apžiūrint avilį toliau, atkreipiame dėmesį į bites, kaip jos išsidėsčiusios ant dugno, ar tarp jų yra motinėlė, galima paieškoti ir erkių, tačiau jas rasti bus sunku. Jei mirusių bičių yra daugiau prikritusių avilio priekyje, tai greičiausiai šeima mirė ar stipriai nusilpo jau rudenį, jei gale, tai vėliau.

Taip pat atkreipiame dėmesį ir kaip mirusios bitės yra išsidėsčiusios ant korio, jei dalis bičių yra ant korio prie avilio priekio, o didžioji dalis mirusios ant korio avilio gale, gali būti, kad dalis bičių jau buvo mirusios žiemos pradžioje, o kitos mirė vėliau. Jei bitės yra sulindusios į korio akeles, tai reiškia, kad jos mirė iš bado.

perai korio gale viršuje
perai korio gale viršuje, reiškia, kad bitės mirė pavasarį

Taip pat reikia atkreipti dėmesį, ar koriuose nėra perų, jų daug nebus, bet pavienių perų galima rasti. Jei perai avilio priekyje, tai taip pat požymiai, kad šeima mirė rudenį, jei gale, tai jau žiemos pabaigoje, kai bitės pradėjo auginti perus.

pavieniai perai korio priekyje
pavieniai perai korio priekyje, reiškia, kad bitės mirė jau rudenį

Jei bičių šeima yra maža, bitės pilnai nesuvartoja maisto korio apačioje, todėl, ieškodamos kur yra šilčiau pakyla į avilio viršų ir juda siaura juostele, vartodamos maistą, į avilio galą. O vėliau nusilpusi šeima nesugeba nusileisti į apačią, kur dar yra maisto.

vaizdas kai maža bičių šeima pakilo į viršų ir siaura juostra suvartojo maistą judėdama link avilio galo, kur nusilpusi mirė

Todėl jei rudenį matote, kad bičių šeima yra maža, ją tikrai reikėtų jungti prie geros šeimos, taip bus daugiau šansų, kad šeima išgyvens, o vėliau pavasarį galėsite padaryti šeimelę ir atkurti šeimų skaičių. Taip pat, jei po žiemos bičių šeima yra maža, reikėtų ją apjungti su gera šeima, nes iš silpnos šeimos tikrai sezono metu negausite didelės naudos. Žinoma pradedantiesiems yra aktuali kiekviena bičių šeima, ir gaila jas apjungti, iš 4 šeimų padaryti 2, bet čia jau kiekvieno bitininko reikalas.

Sėkmės jums bičiuliai ir, kad visos bičių šeimos būtų sveikos ir gyvos 🙂

Daugiau naudingų istorijų

4 Comments

Augustas 2021-03-31 at 16:13

Sveiki, Vytautai! Tik ka isvaliau avili, kurio bitutes neisgyveno. Pasiemiau tel. ir pradejau ieskoti priezasciu. Radau si Jusu straipsni, kuris tik siandien isleistas! Padejo. Labai dekingas, kad dalintes savaja patirtimi. Aciu!

Reply
Vytautas 2021-04-06 at 20:56

Laba diena Augustai,
Visuomet smagu skaityti komentarus, jei kažkam kažkuo galėjau padėti. Gaila žinoma, kad kai kurios šeimos neišgyveno, tačiau kaip ir minėjau, nereikia nukabinti nosies. Linkiu gero ateinančio sezono ir ramių bičių 🙂

Reply
Nijolė Sadauskienė 2023-04-16 at 12:54

Laba diena.Radau mirusių 50% šeimų.Visos bitės ant dugno, koriai pilni medaus- mirusios rudenį.Vienos šeimos ant dugno labai nedaug lavonėlių, o medaus – pilni koriai.Nuo varatozės rudenį į tarpurėmius laisčiau skystus vaistus.Kokios čia galėtų būti priežastys.Esu pradedanti bitininkė. Ką daryti su mirusiom bitėm ir kaip sutvarkyti tuos avilius ir pilnus medaus korius?
Mano pažįstamo mirė 100%Visos bitės ant dugno, koriai pilni medaus.Gyvena žmogus už 3 kilometrų

Reply
Vytautas 2023-04-17 at 10:17

Laba diena Nijolė,
Na iš aprašymų sunku atsakyti nuo ko galėjo mirti bitės, reikėtų žiūrėti į visumą, koks buvo erkėtumas, kaip ir kuo buvo gydomos bitės, kokio stiprumo šeimos, ar buvo kokių nors ligų požymiai ir pan.
Šiaip iš patirties tai:
– jei rudenį iš avilio dingsta bitės palikdamos korius su medumi, tai greičiausiai būna dėl erkių poveikio, per didelio erkėtumo.
– jei mirusios bitės ant avilio dugno ir koriuose yra maisto, reikėtų žiūrėti kaip išsidėstęs maistas koriuose, gal šeimos buvo silpnos ir jos negalėjo pasiekti medaus, gal jau pradėjo auginti perus ir nepasiekė medaus, jei bitės buvo korių tuščiuose akelėse, galimai jos mirė nuo bado, jei buvo perų, tai taip pat galėjo būti priežastis, kad bitės nepaliko perų ir nepasiekė maisto.
– jei mirusios bitės ant avilio dugno ir koriuose yra maisto, gali būti dar viena priežastis, kad bitės galėjo būti ir išnuodytos.
Tačiau visais atvejais kai neišgyvena daug šeimų, reikėtų atlikti patikrinimą laboratorijoje ir nustatyti priežastį.

Ką daryti su maistu ir koriais, galimi keli variantai. Kaip jau minėjau, pirmiausiai reikėtų atlikti tyrimus, jei ligos nebus, tai korius su maistu bus galima panaudoti sudarant šeimeles, nebus ir rizikos užkrėsti kitas šeimas.
Taip pat galima atakiuoti korius su maistu ir juos išsukti, jei jis nesusikristalizavęs, išsukto cukraus sirupo daug nepanauosite, tačiau koriai bus tinkami naudojimui. Jei maistas koriuose susikristalizavęs, galima korius pamerkti į vandenį, kai maistas ištirps, korius bus galima naudoti. O jei koriai nelabai reikalingi arba negražūs, paprasčiausiai juos galima išlydyti.
Jei koriai nedaug apviduriuoti, rėmelius reikia nugramdyti ir išdezenfikuoti. Kažkaip taip 🙂

Reply

Leave a Comment