Atšilus orams, visi bitininkai, pasiilgę bitučių, apsilanko savo bitynuose, pasižiūri, kaip peržiemojo jų augintinės. Labai gerai, jei jos visos sulaukė pavasario, tačiau kartais bitininkai randa ir tuščius avilius arba mirusias bites. Tam įtakos turi įvairios ligos, varoa erkės, kartais ir pačių bitininkų klaidos. Sulaukę pavasario bitininkai turi ne tik džiaugtis peržiemojusiomis bitutėmis, bet ir tinkamai įvertinti žiemojimo rezultatus, nuo ko priklausys tolimesnis bičių šeimos vystymasis.
Po pirmojo bičių apsiskraidymo, t. y. kai po žiemos bitutės pirmą kartą išskrenda iš avilio, išsivalo savo žarnyną, o oro temperatūra sušyla iki +15 laipsnių, atliekama pirmoji bičių šeimos apžiūra, kurios metu detaliai įvertinama, kaip peržiemojo bitės.
Apžiūros metu pirmiausia žiūrima, kiek avilyje bitės užima tarprėmių. Šis skaičius sulyginamas su rudeniniais rezultatais, kai bitės ėjo žiemoti, tam labai praverčia bityno užrašai, nes, turint daugiau bičių šeimų, šių skaičių galima ir neprisiminti. Sulyginus abu skaičius, matome, kiek susilpnėjo bičių šeima. Sveikoje bičių šeimoje, kuri gerai peržiemojo, žiemojusių bičių miršta nedaug, tai reiškia, kad, jei bičių pavasarį radote beveik tiek pat, kiek jų buvo rudenį, tai vienas iš gero žiemojimo požymių.
Skaičiuojant bičių aptūptus tarprėmius, reikėtų atkreipti dėmesį, kaip stipriai bitės yra aptūpusios rėmelius, nes ant kraštinių rėmelių bičių būna mažiau, todėl, jei jos aptupia tik pusę korio, reikėtų du tarprėmius skaičiuoti kaip vieną. Pagal tai, kiek tarprėmių bitės aptupia, bitininkai apibūdina šeimos stiprumą. Jei bitės aptūpia 8 ir daugiau tarprėmių, tokia šeima laikoma stipria, jei aptūpia 6-7 tarprėmius – vidutinio stiprumo, 4-5 tarprėmius – silpna šeima ir jei aptūpia tik 3 tarprėmius ir mažiau, laikoma, kad tai labai silpna šeima.
Valant avilių dugnus, reikia pažiūrėti, kiek avilyje yra mirusių bičių. Jei jų ant dugno yra apie 100-150 g., t.y. maždaug puse stiklinės, laikoma, kad tokia bičių šeima peržiemojo gerai, nes avilyje esamų bičių kiekis nuo rudens beveik nepakito. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad kai kurios bičių šeimos pasižymi didesne higiena. Tokios bitės labiau linkusios palaikyti švarą avilyje, todėl, atšilus orams, bitės pačios ištempia iš avilio mirusias bites bei kitas šiukšles. Tuomet turime apžiūrėti ne tik avilio dugną, bet vietą prie avilio po laka.
Išvalę avilių dugnus, pereiname prie korių apžiūros. Jei apžiūros metu randame apviduriuotus rėmelius, korius ar avilio sieneles, diafragmas, vadinasi bitės žiemojo blogai.
Viduriavimą galėjo iššaukti:
- papildomi trukdžiai, triukšmas, kaip avilyje apsigyvenusios pelės ar nuolat prie lakų besisukiojantys paukščiai;
- blogos kokybės maistas, kuris galėjo surūgti, arba iš rudens koriuose likęs lipčiaus ar viržių medus;
- labai drėgnas lizdas;
- įvairios ligos, kaip nozematoze.
Tikrinant korius, atkreipkime dėmesį, kaip bičių motinėlė deda kiaušinėlius, esamų perų kiekį. Bityno užrašuose reikėtų užsirašyti žiemojimo rezultatus, pasižymėti neproduktyvias motinėles, šeimas, kuriose yra seni koriai, kuriuos, plečiant lizdus, reikėtų palaipsniui iškelti į avilio kraštus, o vėliau išimti.
Kitas veiksmas, kurį reikia atlikti, tai nustatyti, kiek maisto yra likę bičių lizde. Anksti pavasarį lauke dar būna šaltoki orai, todėl bitės pačios ne visuomet gali iš lauko atsinešti žiedadulkių ar nektaro. Jei lizde yra mažiau maisto nei 7-8 kg., bites reikėtų papildomai pamaitinti kandi tešla arba cukraus sirupu, taip pat galima duoti ir paprasto medaus, nes, jei lizde bus nepakankamai maisto, bičių motinėlė apribos kiaušinėlių dėjimą, todėl bičių šeima blogiau vystysis, ne taip greitai stiprės.
Taip pat reikia atkreipti dėmesį ir į labai stiprias šeimas, nes tokios šeimos intensyviai augina perus, greičiau suvartoja lizde likusį maistą, todėl, jei užsitęs nepalankūs orai, bičių šeima gali likti be maisto, ir nors jau bus peržiemojusi, bet dėl maisto trūkumo gali neišgyventi. Todėl tokias šeimas reikia nuolat stebėti ir, jei reikia, papildomai maitinti.
Jei bitės gerai peržiemos ir vėliau jomis tinkamai pasirūpinsime, balandžio pabaigoje stipriose šeimose turėtų būti ne mažiau kaip 10-12 korių, aptūptų bitėmis, iš jų 8-9 su perais. Tokios bičių šeimos galės tinkamai išnaudoti pavasarinį sodų medunešį. Vėliau iš jų galima bus daryti papildomas bičių šeimeles, esant reikalui, koriais su perais galima stiprinti silpnesnes šeimas ir pan.
Įvertinę žiemojimo rezultatus, bitininkai turėtų numatyti tam tikrus darbus. Labai silpnas šeimas pavasarį reikėtų sujungti su stipriomis šeimomis, nes jos pačios nespės iki medunešio pakankamai sustiprėti ir neprineš perteklinio medaus. Jei bičių motinėlės blogai deda kiaušinėlius, jas reikėtų iš karto pakeisti į produktyvias jaunas bičių motinėles, o jei po žiemos bičių šeimoje yra mirusi motinėlė, reikėtų kuo skubiau tokiai šeimai duoti naują motinėlę. Jei neturite tokios galimybės, reikėtų ją sujungti su šeima, kuri turi gerą motinėlę. Jei šeimoje yra pastebėti viduriavimo požymiai, tokią šeimą reikėtų perkelti į švarų, išdezinfekuotą avilį, įdėti švarius rėmelius su pasiūtais koriais, vėliau, pasitaikius pirmai progai, pakeisti bičių motinėlę ir bites gydyti nuo nozematozės.
4 Comments
Labai vertinu jūsų triūsą dalinantis patirtimi. Esu pradedantysis. Šiais metai bus pirmasis bitininkavimo sezonas. Remdamasis jūsų mokomąja medžiaga pasigaminau pirmajį avilį ir darysiu dar du. Norėjau paprašyti gal galite pasidalinti įžvalgomis kada geriausias metas įsigyti bičių. Į ką atkreipti dėmesį. Iš anksto dėkoju.
Laba diena Kostai, visuomet malonu sulaukti, kad kažkas gauna bent jau kokios naudos, vadinasi rašliavos ir sugaištas kažkiek pasiteisina 🙂 Kas liečia Jūsų kalusimą, tai geriausiai bites būtų įsgyti kuo anksčiau ir tai turėtų būti peržiemojusi šeima,tada ji bus pilnavertė ir max atneš medaus, bet bėda yra tame,kad pavasarį bičių yra brangiausios, tad yra kita variantas,laukti, kol vėliau gegužės birželio mėnesiais atsiras pardavime šeimelės, jos kažkiek bus , turėtų būti pigesnės, bet jos ir medaus atneš mažiau, trečias variantas pasigauti ar nusipirkti spiečių, bet ar jie atneš medaus, tai loterija,taip,kad kiekvienas renkasi kiek turi pinigų ir ant kiek stipriai nori turėti bites 🙂 bent jau aš rinkčiausi tokį variantą, pavasarį nusipirkčiau peržiemojusią bičių šeimą, kuri kainuos apie 100 eurų, iš šeimos bus galima gauti , jei viskas seksis gerai,nuo 30 kg medaus,kurį bus galima parduoti bent po 5 eurus už kg, gausis 150 eurų, taip, kad ir bitės namuose ir dar pinigų rudeniniam maitinimui liks. Žinoma medaus galima bus gauti ir 50 ir 70 kg, jei gerai seksis bitininkauti ir jei geroje vietoje bus bitynas,bet taip pat galima ir nieko negauti, jei privelsi kokių nors didelių klaidų prižiūrint bites 🙂
Vytautai, aš manau, kad pradedančiajam nėra prasmės skubėti ir ta greita finansinė graža yra neaktuali. Pagrindinis tikslas yra išmokti bitininkauti, o ne iškart siekti finansinės naudos, juolab kad galbūt žmogus ruošiasi auginti tik kelias šeimas savo asmeniniams poreikiams. Siūlyčiau dar pasidomėti, galbūt kas iš draugų ar giminių bitininkauja, tai padėtų startuoti, gal net parduotų/padovanotų bičių.
Ačiū Ramūnai už komentarą, su kuriuo tikrai sutinku. Pritariu, kad šalia esantis bitininkas tikrai galėtų labai padėti tiek žiniomis, tik ir bitėmis, nes pats pradėjau bitininkauti nuo kaimyno pirmo spiečiaus ir jo suteiktų žinių 🙂 Tačiau vistiek laikausi nuomonės, kad šičių šeimas visgi geriau įsigyti pavasarį, dėl jau išvardintų priežasčių, o papildomas pajamas už parduotą medų galima bus panaudoti įvairiai, ar nusipirkti geresnius avilius, arba sutvarkyti bityno aplinką, arba šiaip gerai praleisti laiką 🙂