DARBAI BITYNEŽiema

Darbai bityne vasario mėnesį

posted by Vytautas 2015-02-20 0 comments

Žiema jau eina į pabaigą, liko paskutinis mėnuo Vasaris. Paskutinėmis dienomis lauke tikrai iškrito nemažai sniego, tačiau pažiūrėjus į termometrą bei į sinoptikų prognozes, tai  artimiausią savaitę, bent jau pas mane rodo, kad dienomis bus 0 iki 4 laipsnių šilumos, naktinis 0- 4 laipsniai šaltuko, o tai tikrai ne vasario mėnesio orai, nes tradiciškai, vasaris yra laikomas speigų ir pūgų mėnuo. Taigi orai iš vienos pusės mus kol kas džiugina, bitės irgi jau ruošiasi pavasariui, kai kurios jau yra visai aktyvios, palikusios žiemos kamuolį ir greičiausiai pradėjusios auginti perus. Na o, kad viskas vyktų sklandžiai, trumpai apžvelkime, kokius darbus reikėtų nuveikti bityne vasario mėnesį.

Lakų valymas Medaus kalnas

valome lakas

  • Išvalome lakas. Šiltesnę, nevėjuotą dieną patikriname, ar avilyje, prie lakų, nėra susikaupusių negyvų bičių. Pravalome lakas, kad į avilį galėtų patekti gaivaus oro. Jei ant prielakčio arba valant lakas pastebėjote negyvų bičių nugraužtais pilveliais, greičiausiai avilyje bus apsigyvenusi pelė, kurią reikėtų sugauti.
  • Patikriname kaip žiemoja bitės. Tai visai nesunkiai galima padaryti, atsargiai atidengus avilį ir pakėlus viršutinę dangą pažiūrėti kaip laikosi bitės. Jei bitininkaujama su plėvele, tai padaryti dar lengviau, nes per plėvelę puikiai matosi kokioje vietoje yra bitės ir kaip jos elgiasi, vis dar kamuolyje, ar jau aktyviau ropinėja po vis`ą lizdą. Jei laikotės numonės, kad negalima žiemą atidarinėti avilio, tai galite paprasčiausiai pasiklausyti su gumine žarnele įkišus ją į laką ir pamėginti įvertinti kokia padėtis avilyje. Aš tam anksčiau naudodavau medicininį stetoskopą. Pagal garsą galima suprasti, ar bičių šeima gyva, ar jai pakanka maisto, ar ne per tvanku. Šiuo metu bitės būna visai prie lakos, todėl, jei bičių ūžimas girdėti aukštai, greičiausia su šeima viskas gerai. Bet, jei girdimas silpnas dūzgimas, kažkur toliau, lizdo gilumoje, tai rodo, kad šeimai trūksta maisto. Jei avilyje tylu, greičiausiai su bitutėmis bus kažkas nutikę. 
  • Duodame kandi tešlos. Jei jau atidarėte avilį, arba nerimaujate, kad yra nepakankamai maisto, patikrinkite ar netrūksta maisto. Jei avilyje maisto atsargos eina į pabaigą, galima virš lizdo, ant rėmelių viršaus, padėti atsarginį korį su medumi arba duoti kandi tešlos. Kol bitės neapsiskraidę, kandi tešla turėtų būti be žiedadulkių. 1–1,5 kg papildomo maisto turėtų užtekti maždaug mėnesiui. Žinoma,daug kas pasakys, kad iki bičių apsiskraidymo į avilį geriau nelysti? Tačiau, ką daryti, jei bitės gali mirti nuo bado?
  • Patikriname ar nėra perų. Vasario mėnesį kai kuriose šeimose jau gali atsirasti pirmieji perai, o perams reikia šilumos. Todėl atsargiai, kad nesuerzintume bičių, atidarome avilį ir, įkišę ranką po pagalve, pasižiūrime, ar lizde šilta. Jei juntama šiluma, vadinasi bitės jau pradėjo auginti perus. Tokiu atveju reikia papildomai apšiltinti lizdą, pakeisti sudrėkusias kamšas ar pagalves. Kad lizde būtų pakankamai šilumos, reikėtų sumažinti lakas.
  • Skydai ant lakų. Būna, kad vasario pabaigoje, atšilus orams, kai kurios bičių šeimos apsiskraido. Pas mane prie kelių avilių jau yra kelios mirusios bitės ir rudų plėmų, tai reiškia, kad kai kurios bitutės jau neiškentė ir nutarė išskristi į lauką.  Todėl galima jau pagalvoti ir apie lakų uždengimų nuėmimą, žinoma jei juos naudojate 🙂 Kadangi sinoptikai, bent jau kol kas sniego nežada, ir prognozuoja pliusinę temperatūrą, tai sniegas gal ir pats greitai nutirps, bet jei žiema nutars dar nepasitraukti ir neleis sniegui ištirpti, tai reikėtų pasirūpinti, kad dar neištirpęs sniegas, greičiau nutirptų. Galima prie avilių pabarstyti pelenų arba juodžemio, patiesti šiaudų. Na ir žinoma, jei bitės nutartų apsiskraidyti, būtų labai gerai, kad tai pamatytumėte, nes pagal apsiskraidymą galima spręsti, kaip peržiemojo bitės, ar stipri šeima, ar yra motina ir panašiai.
  • Patikriname bitininkystės inventorių. Kol dar nereikia darbuotis bityne, o lauke pakankamai šilti orai, pats laikas patikrinti ir įvertinti bitininkystės inventorių, peržiūrėti rėmelius, avilių aukštus, kitą inventorių ir jį paruošti naujam sezonui, kad pavasarį būtų galima jį panaudoti negaištant bramgaus laiko.
bičių pasiklausymas Medaus kalnas

pasiklausome bitučių

 

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment