Liko paskutinis žiemos mėnuo – Vasaris. Nors šis mėnuo žinomas kaip speigų ir pūgų mėnuo, tačiau bent jau kol kas to tikrai nėra. Sniegas tirpsta su kiekviena diena vis daugiau. Ateinančių dviejų savaičių orų prognozės, dienomis numato temperatūrą apie 0, naktimis kažkiek šalčiau, tačiau tai tikrai ne Lietuviška žiema. Gerai tai ar ne, spręsti kiekvienam, tačiau aš manau, kad bent jau bitininkams tai nėra blogai. Sausio pabaigoje patikrinau bityno skyrius, visose šeimose bitės dar nepriartėjo prie lizdų vidurio, maždaug 30 procentų aviliuose jau juntama nedidelė šiluma, kas reiškia, kad bitės jau po truputi pradėjo auginti perus, todėl jei atšaltų ir šaltesni orai išsilaikytų ilgesnį laiką, tai tikrai nebūtų labai palanku bitėms. Taigi, kol bitės po truputi ruošiasi pavasariui, nesnaudžiam ir mes, trumpai apžvelkime, kokius darbus galima būtų nuveikti bityne vasario mėnesį.
- Išvalome lakas. Šiltesnę, nevėjuotą dieną patikriname, ar avilyje, prie lakų, nėra susikaupusių negyvų bičių. Pravalome lakas, kad į avilį galėtų patekti gaivaus oro. Jei ant prielakio arba valant lakas pastebėjote negyvų bičių nugraužtais pilveliais, greičiausiai avilyje bus apsigyvenusi pelė, kurią reikėtų sugauti.
- Patikriname kaip žiemoja bitės. Tai visai nesunkiai galima padaryti, atsargiai atidengus avilį ir pakėlus viršutinę dangą pažiūrėti kaip laikosi bitės. Jei bitininkaujama su plėvele, tai padaryti dar lengviau, nes per plėvelę puikiai matosi kokioje vietoje yra bitės ir kaip jos elgiasi, vis dar kamuolyje, ar jau aktyviau ropinėja po visą lizdą. Jei laikotės nuomonės, kad negalima žiemą atidarinėti avilio, tai galite paprasčiausiai pasiklausyti su gumine žarnele įkišus ją į laką ir pamėginti įvertinti kokia padėtis avilyje. Aš tam anksčiau naudodavau medicininį stetoskopą.
- Duodame kandi tešlos. Jei jau atidarėte avilį, arba nerimaujate, kad yra nepakankamai maisto, patikrinkite ar netrūksta maisto. Jei avilyje maisto atsargos eina į pabaigą, reikėtų bitėms duoti papildomo maisto. Tam tinka korys su medumi, kurį galima atsinešti iš sandėlio jei tokių turime, arba galima paprasčiausiai paimti iš avilio, jei rudenį buvo palikta per daug korių ir šiuo metu avilyje, lizdo krašte yra korys su medumi, kuris neaptūptas bičių, tokį korį galima paimti iš krašto ir uždėti ant lizdo (maisto atakiuoti nereikia) arba galima duoti kandi tešlos. Kol bitės neapsiskraidė, kandi tešla turėtų būti be žiedadulkių. 1–1,5 kg papildomo maisto turėtų užtekti maždaug mėnesiui. Žinoma, daug kas pasakys, kad iki bičių apsiskraidymo į avilį geriau nelysti? Tačiau, ką daryti, jei bitės gali mirti nuo bado?
- Patikriname ar nėra perų. Vasario mėnesį kai kuriose šeimose jau gali atsirasti pirmieji perai, o perams reikia šilumos. Todėl atsargiai, kad nesuerzintume bičių, atidarome avilį ir, įkišę ranką po pagalve, pasižiūrime, ar lizde šilta. Jei juntama šiluma, vadinasi bitės jau pradėjo auginti perus. Tokiu atveju reikia papildomai apšiltinti lizdą, pakeisti sudrėkusias kamšas ar pagalves. Kad lizde būtų pakankamai šilumos, galima būtų sumažinti lakas.
- Skydai ant lakų. Šią žiemą jau ne vienas bitininkas buvo pastebėjęs, kad pašvietus saulei, bites buvo išlindusios iš avilio, todėl galima tikėtis, kad ir vasarį gali būti panašiai. Todėl galima jau pagalvoti ir apie lakų uždengimų nuėmimą, žinoma jei juos naudojate 🙂 Kadangi sinoptikai, bent jau kol kas sniego nežada ir prognozuoja temperatūrą apie 0, tai negausiai iškritęs sniegas nutirps ir pats. Bet jei žiema nutars dar nesitraukti, tai galima prie avilių pabarstyti pelenų arba juodžemio, patiesti šiaudų, kad pašvietus saulei greičiau nutirptų sniegas. Na ir žinoma, jei bitės nutartų apsiskraidyti, būtų labai gerai, kad tai pamatytumėte, nes pagal apsiskraidymą galima spręsti, kaip peržiemojo bitės, ar stipri šeima, ar yra motina ir panašiai.
- Patikriname bitininkystės inventorių. Kol dar nereikia darbuotis bityne, o lauke pakankamai šilti orai, pats laikas patikrinti ir įvertinti bitininkystės inventorių, peržiūrėti rėmelius, avilių aukštus, kitą inventorių ir jį paruošti naujam sezonui, kad pavasarį būtų galima jį panaudoti negaištant brangaus laiko.
Medaus Kalno internetinis puslapis: www.medauskalnas.lt
Medaus Kalnas Facebook: https://www.facebook.com/medauskalnas/