Avilio priežiūraBIČIŲ AUGINIMAS

Nekviesti svečiai – pelės avilyje. Požymiai ir patarimai.

posted by Vytautas 2016-11-17 0 comments

Atvėsus orams, daugelis lauko graužikų ieško šiltos vietos žiemojimui, todėl neretai pelės ar kirstukai apsigyvena aviliuose. Į avilius pelės patenka per lakas, nesandariai uždarytus avilių stogelius, kartais pragrauždamos skyles senesniuose arba iš polistirolo padarytuose aviliuose.

Pasekmės, kurias sukelia aviliuose apsigyvenusios pelės

Pelių draugija bitėms nelabai palanki, kadangi pelės avilyje savo buvimu trikdo bičių ramų gyvenimą. Ramybė žiemos metu bitėms labai reikalinga. Jausdamos avilyje pašalinius gyventojus, kvapus, bitės pradeda nerimauti, avilyje pakyla lizdo temperatūra, todėl bitės sunaudoja daugiau energijos, maisto, pradeda viduriuoti. Pelės, ieškodamos maisto, aviliuose pradeda graužti negyvas bites, korius, maitintis paliktu maistu, bičių duona, todėl, jei laiku nepastebėsite, kad avilyje apsigyveno pelės, šeima greičiausiai iki pavasario neišgyvens.

nekviesti-sveciai-peles-avilyje-pozymiai-ir-patarimai_medaus-kalnas-1

pelių apgraužti bičių lavonėliai prie lakos

 

Požymiai, kad avilyje apsigyveno pelės

Kad avilyje apsigyveno nepageidaujami gyventojai, iš pradžių galime pastebėti apžiūrint avilius iš išorės. Jei pastebėjote, kad prie lakų yra negyvų bičių su nugraužtais pilveliais, greičiausiai avilyje jau bus apsilankiusios pelės. Todėl reikėtų atidaryti avilį ir patikrinti, kokia padėtis avilyje. Jei yra girdimas stipresnis bičių dūzgesys, o ant avilio dugno yra negyvų apgraužtų bičių lavonėlių, vadinasi spėjimas pasitvirtino, avilyje buvo graužikų. Atidengus avilį, dažniausiai pelės pabėga, tačiau kai kada jos gali slėptis tarp rėmelių arba įsisukti į avilio apšiltinimus.

nekviesti-sveciai-peles-avilyje-pozymiai-ir-patarimai_medaus-kalnas-2

pelių apgraužti bičių lavonėliai avilyje

Priemonės, jei avilyje apsigyveno pelės

Jei avilyje apsigyveno pelės, reikia jas kuo skubiau iš ten išgyvendinti. Pirmiausia patikriname apšiltinimus, šonines kamšas, ar jose nėra pasislėpusių pelių. Norint apsidrausti, kad avilyje neliktų pelių, ant avilio apšiltinimo arba, jei yra vietos, už diafragmų reikėtų padėti spąstelius, galima naudoti specialius klijus graužikams gaudyti, kurie yra tepami ant popieriaus lapo. Kai kas dar naudoja pelių nuodus, tačiau, ar juos naudoti, manau, kad kiekvienas bitininkas turėtų spręsti individualiai, pvz. man nuodai avilyje prie korių, medaus, kažkaip nedera.

nekviesti-sveciai-peles-avilyje-pozymiai-ir-patarimai_medaus-kalnas-3

pelių lizdas avilio apšiltinime

 

Apsaugos priemonės

Kad graužikai nepatektų į avilius, profilaktinių apsaugos priemonių jau reikėjo imtis rudenį, tačiau jei to nepadarėte iš anksto, tai sutvarkius avilius, reikėtų ant lakų uždėti apsaugines groteles arba metalinį tinklelį. Vyresnio amžiaus bitininkai nuo pelių saugosi ant lakų ir po aviliais padėdami eglišakių, kurių nelabai mėgsta graužikai.

nekviesti-sveciai-peles-avilyje-pozymiai-ir-patarimai_medaus-kalnas-4

lakos apsauginės grotelės nuo pelių

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment