DARBAI BITYNEVasara

Darbai bityne birželio mėnesį

posted by Vytautas 2015-06-01 0 comments

Birželio mėnesį bitės dirba savo darbą: lekia į laukus ieškoti nekrato, augina perus, tranai kaupia energiją motinėlių apvaisinimui, o bitininkai turi pasirūpinti bitučių gerove ir atlikti tam tikrus darbus bityne.

lizdo apžiūra

  • Šis šaltas ir drėgnas pavasaris yra tikrai neeilinis, didesniu pavasarinio medaus kiekiu galės pasidžiaugti tik kai kurių rajonų bitininkai, bei tie, kurie dažnai keičia bičių motinėles, nes šiais metais jaunos motinos padirbėjo ženkliai geriau nei „senės” 🙂 Tad birželio mėnesį patikriname kokia padėtis meduvėse, po užsitęsiusių lietingų orų, išsukame pavasarį medų ir gražiname meduves atgal į avilius.   
  • Prieš pražystant avietėms, dobilams, vasariniam rapsui, reikėtų į avilius įdėti dideles meduves.

meduvės uždėjimas

  • Būtina stebėti, ar bitės turi pakankamai maisto, nes po pavasarinio medkopio, būna kelios savaitės tokio laiko (taip vadinamo bemedunešio laikotarpio), kai po sodų žydėjimo, esant lietingiems orams, bitės sunkiau suranda nektaro, todėl, reikia nepersistengti sukant pavasarinį medų ir bitutėms palikti pakankamai medaus 🙂
  • Birželio mėnesį bičių spietims pasiekia piką, o kadangi šis pavasaris, buvo tikrai vėsus, tai nemažai bitininkų atsargiai plėtė lizdus, todėl prasidėjus pavasariniui medunešiui, bitės galėjo užpilti lizdus nektaru, taip apribodamos vietą, kur motinėlė galėjo dėti kiaušinėlius, o tai ir yra viena iš spietimo priežasčių, todėl pats laikas patikrinti šeimas, ir esant spietimosi požymiams sudaryti dirbtinius spiečius, šeimeles, kad bitės neišspietų. Iš stipresnių šeimų paimame korius su perais. Sudarę šeimeles iš 4-5 korių, duodame joms naujas motinėlės. Taip sumažiname spietimo nuotaikas aviliuose bei praplečiame bityną. Jei bus palankios oro sąlygos, tokios naujos šeimos netgi prineš medaus.
  • Jei dar neiškėlėte spietinių ir norite gauti papildomų bičių, tai birželis tam tinkamas metas, nes kaip jau ir minėjau, šį mėnesį bitės labiausiai linkusios spiesti. Tad jei yra poreikis ir noras, ieškome spietinių, įvairių tam pritaikytų dėžių ir pirmyn gaudyti tiek savo, tiek kitų bičiulių spiečiu 🙂
  • Patikrinimo metu atrenkame labai neproduktyvias šeimas, kurių senas motinėles pakeičiame naujomis. Jei yra labai silpnų, sutranėjusių šeimų, tokias šeimas geriausiai sujungti su kitomis.

korys su perais

  • Taip pat reikėtų nepamiršti, kad šį mėnesį bitės labai gerai siuva korius, todėl tai yra pats geriausias laikotarpis juos atnaujinti.
  • Jei lizduose būna seni koriai, išsivysto mažesnės bitės, be to senus korius labiau puola vaško kandys ir kitos ligos. Todėl reikia stebėti, ar bitės neserga kalkiniais perais ir puviniais. Jei yra šių ligų užuomazgų, mes galime pastebėti, nes iš avilio sklinda nemalonus kvapas, o ant prielakčio  matosi pilkai rudi ruoželiai, kuriuos bitės palieka tempdamos iš lizdo užkrėstus perus. Kad įsitikintume, ar iš tikro bitės serga, reikia nuimti meduves ir detaliai apžiūrėti lizdą.

Tiek trumpai apie darbus bityne, malonaus bitininkavimo ir skanaus pavasarinio medaus 🙂

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment