BIČIŲ AUGINIMASSpiečių gaudymas

Kaip sugauti spiečių, jei nėra spietinės, ir jį suleisti į avilį?

posted by Vytautas 2015-06-06 0 comments

Prieš kelias dienas man paskambino pažįstamas, kuris pasakė, kad išspietė bitutės ir susimetė aukštai slyvos viršūnėje, gal kokių 7 m aukštyje. Kadangi jam spiečių nereikėjo, jis pasiūlė man jį pasiimti. Na, o kaip tyčia visos spietinės buvo sukabintos miške.

spiečius dėžėje

Problemą galime greitai išspręsti. Tam reikalui susiradau paprastą kartoninę dėžę, kadangi stačiai statomi rėmeliai netilpo, tai vieną rėmelį padėjau ant dėžės dugno, dėžės šonuose, kur buvo rankenos, išėjo ventiliacijos ertmės. Dėžės viršų palikau, kad būtų galima uždengti dėžę iš viršaus. Užlipus kopėčiomis į slyvą, spiečiaus pasiekti vis tiek nepavyko, trūko ~ 1,5 m. Kadangi šeimininkams slyvos buvo negalia, nes jie ją vis tiek norėjo nupjauti, nes ji užgožė jauną kriaušę, tai be nuoskaudos šaką su spiečium nupjoviau. Prieš tai spiečių sušlapinau vantos pagalba, kad pjaunant šaką, bitės nesukiltų ir nenuskristų savo keliais. Nukėlęs nupjautą šaką nuo medžio,  kad bičių be reikalo neerzinčiau, ją apkarpiau ir įdėjau į dėžę, kurią uždengiau medžiaga ir atsivežiau į bityną. Jei vežti reikėtų toliau, reikalinga būtų geresnė ventiliacija, kad bitės neuždūstų. Tokiu atveju dėžę galima uždengti medžiagos skiaute ar kokiu nors marlės gabalu.

spiečius dėžėje

Atsivežęs į bityną, nutariau spiečių suleisti jau ne per laką, o per avilio viršų. Tai padaryti taip pat nesudėtinga, reikia nuimti avilio apšiltinimus, sukomplektuoti lizdą taip, kaip jau minėjau ankstesniame įraše, ir pamažu, verčiant dėžę, iškratyti bitės į avilį. Avilyje bitės greitai sutupia ant lizde esančių rėmelių. Tas bites, kurios lipa sienelėmis į viršų, reikia šluotele nušluoti į apačią arba lengvai padūminti, kad jos pačios nusileistų žemyn. Dėžėje likusias bites šluotelės pagalba išvarome į avilį. Kai visos bitės bus avilyje, lizdą uždengiame, apšiltiname, laką susiauriname ir galime ramiai eiti gerti arbatos su medumi 🙂

Jei dėžėje buvo įdėti rėmeliai, dėžę statome šalia avilio ir bites perkeliame, kaip iš vieno avilio į kitą, apie tai jau buvau rašęs.

spiečius suleistas į avilį

Jei suleidžiant spiečių per avilio viršų, norime surasti motinėlę, reikėtų ant avilio uždėti meduvę (magaziną), prie kurios iš apačios būtų pritvirtintos skiriamosios grotelės, pro kurias bitės sueitų į lizdą, o ant grotelių liktų tik tranai ir motinėlė.    

Abiem būdais suleidus spiečius į avilį, po 2-3 dienų apžiūrime lizdą, patikriname, kaip bitės siuva korius, ar jie nesusmuko. Atkreipiame dėmesį, ar motinėlė deda kiaušinėlius. Jei reikia, įdedame dar papildomų rėmelių.

.

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment