BIČIŲ AUGINIMASBičių elgsena

Bičių įgėlimai

posted by Vytautas 2017-07-26 0 comments

Bitės, kaip ir dauguma gyvų organizmų, yra draugiškos, tačiau, jei jas užpykdysite arba jos pajus pavojų, pasitelkusios gynybinį instinktą, bus priverstos gintis. Kadangi bitės kandžiotis ar spardytis negali :), todėl jos gynybai naudoja geluonį. 

bitės prie lakos

 

Bitės pilvelyje yra nuodų liaukos, kurios sujungtos su geluonimi, kuris yra bitės pilvelio gale. Bitei įgėlus, per geluonį į žmogaus ar gyvūno organizmą pakliūva nuodai, kurie sukelia alerginę reakciją. Geluonio smaigalio viršūnėje yra nedidelis dantelis, kuris, bitei įgėlus, užsikabina už odos arba drabužių, taip geluonis įstringa. Bitei, bandant ištraukti geluonį, geluonis su nuodų pūsle išsirauna iš bitės pilvelio, dažnai su geluonimi nutrūksta ir dalis pilvelio su žarnynu, dėl to įgėlusios bitės žūva.

Geluonį turi visos bitės, išskyrus tranus. Bitės motinėlės turi geluonį, tačiau jis yra be dantelio, todėl
motinėlės gali įgelti kelis kartus ir nežūti, tačiau dažniausiai motinėlė gelia tik kovodama su kitomis motinėlėmis ar bitėmis. Bitės darbininkės besigindamos kovoja ne tik su žmonėmis ir gyvūnais, bet ir su įvairiais vabzdžiais. Kadangi vabzdžių kūnas ne toks elastingas kaip oda, bičių geluonis neužstringa ir bitės gali gelti kelis kartus, taip išlikdamos gyvos, tačiau nužudydamos priešininkus.

geluonis su nutrukusiu bitės pilveliu

geluonis su nutrukusiu bitės pilveliu

Kaip jau buvau užsiminęs, bitės puola tik tuomet, kai jaučia pavojų. Tad, jei labai ilgai užtruksite apžiūrėdami bičių lizdus arba elgsitės labai grubiai prie avilių, greičiausia bitėms tai nepatiks ir jos, gindamos savo lizdą, teritoriją, ims gelti. Su bičių nuodais į aplinką pasklinda ir bičių feromonas, kuris kitoms bitėms praneša apie pavojų. Todėl kitos bitės pajutusios pavojaus signalą, taip pat puls gintis ir greitai vietoj vienos bitės atsiras kelios, ar net kelios dešimtys. Kai žmogus, išsigandęs bičių, pradeda stipriai mojuoti rankomis, stengdamasis nuvyti suirzusią bitę, rezultatas būna priešingas, bitės dar labiau susierzina ir puolimas tik sustiprėja. Todėl, jei jau įgėlė viena ar kelios bitės, reikia stengtis išlikti ramiems, įgeltą vietą galima apipūsti dūmais iš dūminės, nes dūmai sumažina kvapą, skleidžiamą nuodų feromonų.

Kai bitės žvalgės pajutusios pavojų, pradeda įkyriai skraidyti aplink, besistengdamos įgelti, kai kurie bičiuliai sako, kad geriau ją užmušti, kad ji nekeltų sumaišties, tačiau aš manau, kad tai nelabai vykęs variantas, kadangi, sutraiškius bitę, į aplinką ir ant bitininko drabužių momentaliai pasklinda visi bitės nuodai, o ne dalis, kaip būna įgėlimo metu, todėl toks veiksmas gali išprovokuoti nepageidaujamą kitų bičių gynybinę reakciją.

bitės prie lakos Medaus kalnas

bitės prie lakos

Siekiant mažiau suerzinti bites ir išvengti įgėlimų, patariama, prieš apžiūrint avilius, per laką į avilį įpūsti truputį dūmų. Pajutusios dūmus, lauko bitės pamano, kad netoliese yra gaisras, todėl prisigeria medaus, kad pavojaus atveju galėtų prasimaitinti. Geldamos bitės turi suriesti savo pilvelį, o, kai bitės prisigėrusios medaus, pilvelis pasidaro didesnis ir bitės negali jo suriesti, todėl sumažėja tikimybė, kad ji įgels ir į aplinką pasklis feromonai, kurie duos pavojaus ženklą kitoms bitėms.

Įgėlus bitei, iš karto juntamas stiprokas momentinis skausmas. Vėliau oda aplink įgėlimo vietą truputį parausta, patinsta, juntamas niežulys, nedidelis skausmas. Šie pojūčiai pasireiškia iš karto arba 24 valandų bėgyje, kai organizmas sureaguoja su išskirtais nuodais, tačiau tai yra natūrali reakcija. Įgėlimo vieta gali būti skausminga kelias valandas. Patinimas ir niežulys gali trukti iki savaitės. Įgeltos vietos negalima kasyti, nes tai tik sustiprina alergiją, pailgina niežulį ir patinimo trukmę. Jei minėti simptomai trunka ilgiau kaip savaitę, o įgeltos vietos patinimas, paraudimas yra didesnis nei 10 cm, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Bet, jei esate alergiškas bičių įgėlimams, reakcija gali būti ir kitokia. Pradeda tinti ne tik įgelta vieta, bet ir kūnas, dažniau plakti širdis, skaudėti galvą, atsiranda pykinimas. Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti veido, gerklės tinimas, prasideda dusulys, švilpiantis kvėpavimas. Taip pat gali pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, atsirasti spazminiai pilvo skausmai, sumažėja kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, prasideda traukuliai, paralyžius, žmogus netenka sąmonės. Tokia kūno reakcija į bičių nuodus vadinama – anafilaksiniu šoku. Anafilaksinė reakcija dažniausiai išsivysto praėjus 15 minučių po įgėlimo, dėl kurio mirtis gali ištikti per kelias minutes. 

bitės medaus kalnas

Įgėlus bitei, pirmiausiai reikia pašalinti geluonį. Tai padaryti reikia kuo greičiau, nes nuo įgėlimo į žaizdelę periodiškai yra pumpuojami nuodai, todėl juntamas nedidelis pulsavimas, tvinkčiojimas įgėlimo vietoje. Pašalinant geluonį, geriausia jo netraukti, kad nepažeisti likusios nuodų pūslės, o nubraukti peiliuko ašmenimis, kalto pagalba arba paprasčiausiai užkabinti perbraukiant nagu. Pašalinus geluonį, galima uždėti šaltą kompresą, kurį reikėtų laikyti ne mažiau kaip 10 min., tai sumažina skausmą ir tinimą. Kiek teko išbandyti, tinimą neblogai mažina iš karto uždėtas svogūnas.

Tačiau, jei esate alergiškas įgėlimams, be vaistų tikrai neišsiversite. Pagrindinis vaistas, prasidėjus anafilaksiniam šokui, yra adrenalinas. Adrenalino galima įsigyti vaistinėse, o apie jo naudojimą informaciją gauti prekybos vietoje. Galiu tik priminti, kad, pasireiškus alergijai ir suleidus adrenalino, sugeltą žmogų iš karto reikia vežti į ligoninę. Jei būklė blogėja, adrenalino injekciją galima atlikti tris kartus kas 15 minučių.
Jei žmogus yra alergiškas, reikėtų jį nuolat stebėti, kol atvyks medikai. Jei pradeda tinti kūnas, reikėtų numauti nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodį, apyrankes. Taip pat reikėtų duoti išgerti alergiją mažinančių antihistamininių vaistų. Jeigu žmogus pradeda dusti, reikėtų jį pasodinti, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jaučiamas silpnumas, svaigsta galva, tada reikėtų žmogų paguldyti, laikyti kojas pakeltas aukščiau galvos. Jei sugeltas žmogus netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, reikėtų atlikti dirbtinį kvėpavimą (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).

susikibusios bitės Medaus kalnas

susikibusios bitės

Siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų, kiekviename bityne turėtų būti paruošta vaistinėlė su alergiją mažinančiais vaistais. O, jei žinote, kad esate alergiškas, manau, kad vaistus turėtumėte nuolat nešiotis su savimi, nes niekada negali žinoti, kur ir kada tau gali įgelti bitė. Be to, alergija gali pasireikšti, įgėlus ir kitiems vabzdžiams.

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad bitininkai yra atsakingi ir už šalia bityno esančius gyvūnus ar gyvulius. Todėl, jei bitės stipriai sugelia augintinius ar netoliese esančius gyvulius, reikia nedelsiant kviesti vet.gydytoją, taip pat būtina kuo greičiau pašalinti geluonį, labai sugeltas vietas apipilti šaltu vandeniu, dėti kas 20-30 min. šaltus kompresus. Gyvulius laikyti vėsioje vietoje.

arkliukas

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment