BIČIŲ AUGINIMASBITYNO ĮRANGA

Bitininkavimo pradžia – ką būtina žinoti?

posted by Vytautas 2016-03-14 4 Comments

Ne vienam žmogui, nutarusiam laikyti bites, kyla klausimų: ar sugebėsiu? kur jas laikysiu? kiek avilių įsigyti? kur bitės skris nektaro? ar nesu alergiškas bičių įkandimams?.. Visos šios mintys sukasi ne veltui. Atsakius bent trumpai į klausimus, bitininkavimo pradžia tikrai bus lengvesnė.

Tačiau yra ir tokių žmonių, kurie išgirdę ar paskaitę, kiek iš vienos šeimos galima gauti medaus, jį automatiškai paverčia eurais ir galvoja, kad viskas eis kaip sviestu patepta. Tokie naujokai bitininkai dažnai nusivilia, nes nenumato, kad dėl blogo medunešio medaus kiekiai gali būti gerokai mažesni, o bičių šeimos – žūti dėl ligų arba neišgyventi po žiemos, neatkreipia dėmesio į pradines išlaidas. Kad taip nenutiktų, pamėginkime panagrinėti, nuo ko ir kaip pradėti.

bitynas

Ar nesate alergiški bičių įgėlimams?

Daugelis bitininkų bitininkauti pradeda savarankiškai, nes šeimoje ar kas nors iš pažįstamų jau laikė bites, todėl jau susidūrė su nedraugiškomis bitėmis ir žino, ar yra alergiški jų įgėlimams, ar ne. Jei tai bus pirmoji pažintis, šį dalyką reikia išsiaiškinti pirmiausia. Jeigu bites laikysite prie namų, atkreipkite dėmesį, ar jų įgėlimams nėra alergiški ir jūsų šeimos nariai.

Jei nesate alergiški, įgėlus bitei, pažeista vieta pradeda niežėti, peršti, juntamas deginantis skausmas, patinsta. Šie simptomai pasireiškia maždaug po 15–20 minučių, o turi išnykti ne vėliau kaip per 24 valandas.

Jei esate alergiški, įgėlus bitei, gali purtyti drebulys, odos paburkimas, niežėjimas. Kai alergija būna dar sunkesnė, patinsta liežuvis, gerklė, atsiranda dusulys, švilpiantis kvėpavimas, pykinimas, viduriavimas, sumažėja kraujospūdis, sutrinka širdies ritmas, kyla spazminiai pilvo skausmai, traukuliai, paralyžius ir žmogus netenka sąmonės. Tokiais atvejais nedelsiant, vos pasireiškus pirmiesiems simptomams, reikia kreiptis į medikus, o bitininkavimą – pamiršti, nes, kad ir kaip saugositės, vis tiek neišvengsite bičių įgėlimų.

Kokie bitininkavimo tikslai?

Imantis naujojo pomėgio, reikia atsakyti į klausimą, kokie bus jūsų tikslai. Gal bitininkavimas bus hobis, todėl jums užteks 2–3 avilių ir bitutes prižiūrėsite tik laisvalaikiui praleisti. Galbūt planuojate turėti 5–10 avilių ir šitaip prisidurti šiek tiek pinigėlių. O gal jūsų užmojai yra ambicingesni – turėti 10–20 ar daugiau avilių ir imtis nedidelio verslo.

Jei nuspręsite pradžioje turėti tik kelis avilius, o vėliau bityną plėsti, tikrai nebus sunku. Juk aviliai turės būti išskirstyti, kad jų vienoje vietoje nebūtų daug. Prie namų gali likti pirmieji, o kitus reikėtų perkelti į palankesnes vietas.

bitė

Žinios

  • Teorinės žinios. Prieš pradedant bitininkauti, būtina įgyti šiek tiek žinių apie bites. Reikia žinoti, kaip jos vystosi, gyvena, dauginasi, kada ir kaip apžiūrimi lizdai, susipažinti su avilių priežiūra, galimomis ligomis. Šios informacijos galima rasti literatūroje, internete. Esant galimybei, ne pro šalį būtų išklausyti kursus arba mokymus apie bitininkystę.
  • Praktinės žinios. Susipažinus su teorija, reikėtų įgyti ir praktinių įgūdžių. Vertėtų kurį laiką pabūti su patyrusiu bitininku, stebėti, kaip jis dirba, padėti. Praktinių žinių taip pat nesunku įgyti kursuose, mokymuose.Teorines ir praktines žinias galima lavinti ir tobulinti savarankiškai, laikant savo bites. Tačiau šis procesas užtruks ilgiau, reikės pačiam suprasti, kodėl motinėlė nededa kiaušinėlių, bitės nesiuva korių, kodėl jos išspietė arba visai paliko avilį.Radus atsakymus į minėtus klausimus, būtina suvokti, kad teorinių ir praktinių žinių dar neužteks.
  • Svarbu jausti ir išmokti suprasti bites. Kuo dažniau reikia stebėti, kaip jos skraido, neša žiedadulkes, vandenį, kada keliasi į darbą ir kada grįžta namo. Apžiūrint lizdus, atkreipiamas dėmesys į tai, kaip dirba motinėlė, kaip elgiasi darbininkės, kaip siuva korius, kaip atrodo perai. Kuo daugiau informacijos turėsite, kaip turi atrodyti pavyzdinė šeima, tuo greičiau susiorientuosite, jei kitoje šeimoje bus kas nors negerai. Norėčiau pabrėžti, kad reikia ne kuo dažniau apžiūrėti lizdus, o stebėti bites iš šono, nes per dažnas kišimasis atneša mažai naudos.

1a

Vieta aviliams

Daugelis sako, kad reikia apeiti trijų kilometrų spinduliu apie planuojamą bityną ir išsiaiškinti, kokie medingi augalai auga. Taip, kokia situacija yra aplink, pravartu žinoti, tačiau tai, manau, neaktualu pradedant bitininkauti. Visų pirma, naujokai bitininkai tikrai net nežinos, iš kokių augalų ir kada bitės neš nektarą, o jei ir žinos, bet įrengs bityną už 20–50 km nuo namų, kur daug medingų augalų, ir jį galės aplankyti tik kartą per mėnesį, tai nieko gero neduos, nes nespės laiku išplėsti lizdų, nematys, ar išspietė bitės, ar ne. Manau, kad pradedant bitininkauti 3–5 avilius yra tikslinga statyti kuo arčiau namų.

Kur turėtų stovėti aviliai, reikia spręsti individualiai. Idealu, jei gyvenate vienkiemyje arba nedidelėje gyvenvietėje, tačiau bites nesunku laikyti ir miestelyje, prie namo. Bitės gali gyventi ir sodo sklype, prie miesto, tik šiuo atveju patartina įspėti draugiškus ir nelabai draugiškus kaimynus ir, žinoma, vėliau nepamiršti jų pavaišinti šviežiu medumi. Avilius galima laikyti ir mieste, pavyzdžiui, ant pastatų stogų. Žinoma, daugelis pasakys, kad ten medus bus nekokybiškas, tačiau tai patvirtina tik tyrimai, o ne komentarai. Juk Vilniuje bitės apsigyveno ant „Kempinski“ viešbučio stogo, ir tikrai nemanau, kad jo administracija, neatlikusi reikiamų tyrimų, teikia medų vartotojams.

Jei yra galimybė pasirinkti, kur statyti avilius, patartina parinkti šiltą, sausą, nevėjuotą vietą, o lakas nukreipti į pietus ar pietryčius. Jei vietovė yra vėjuota, prieš avilius 2–3 m atstumu reikėtų pasodinti gyvatvorę.

Žinoma, rinkdami vietą aviliams, nepamirškite susipažinti su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patvirtintais reikalavimais dėl Gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos, kur išdėstyti visi pagrindiniai reikalavimai.

Pagrindiniai reikmenys

Jei nutarėte įsigyti bičių, kad ir kokie drąsūs būtumėte, jums visgi reikės bent jau veido tinklelio. Žinoma, naujokams patartina įsigyti kombinezoną arba chalatą ir apsaugines pirštines. Su jais dirbti nelabai patogu, tačiau tikėtina, kad darysite mažiau nereikalingų staigių judesių ir neišmesite rėmelio, kai į ranką įgels viena ar kelios bitės, bus tikrai mažesnė. Vėliau pirštinių galėsite atsisakyti.

Be drabužių, apžiūrint avilius, jums taip pat reikės:

  • Šluotelės arba žąsies sparno plunksnų. Kai kas naudoja ir paprastą šluotelę, surištą iš žolės. Ja galima nuo rėmelio nuvaryti nepageidaujamas bites.
  • Kalto, kuriuo bus lengviau atskirti supikiuotus rėmelius, meduves arba avilių, jei jie korpusiniai ar daugiaaukščiai, korpusus.
  • Dūminės, kuria nuraminsite bites, priversite jas pasitraukti nuo rėmelių, kuriuos ketinsite apžiūrėti.
  • Peiliuko, su kuriuo galėsite išpjauti nereikalingus motininius lopšelius arba ne vietoje pasiūtus korius.
  • Dėžės, su kuria bus patogu pernešti tuščius ar pilnus medaus rėmelius. Ji turėtų būti padaryta iš lengvų medžiagų, faneros arba kartono. Kai kas tokias dėžes daro iš putplasčio arba naudoja paprastas spietines.

Ko reikės medui kopinėti?

  • Atakiavimo šakutės arba peilio.
  • Atakiavimo vonelės. Nors pradžioje gan sėkmingai įmanoma išsiversti ir su namuose esančiais didesniais indais, korius galima atakiuoti plastikinėje arba nerūdijančio plieno vonelėje, dubenyje.
  • Medsukio. Tai, žinoma, didesnė investicija, todėl pradžiai jį galima įsigyti naudotą, pasiskolinti arba medų išsukti pas netoliese bitininkaujantį bičiulį. Medų galima išspausti ir be medsukio, tačiau tokiu atveju sugadinami koriai, o jie naujokui bitininkui yra labai reikalingi pavasarį plečiant lizdus, taigi šis variantas kol kas netinka.

Be visų išvardytų daiktų, jums dar reikės rėmelių koriams ir vaškinių plokštelių, kuriuos naudojant bus plečiami lizdai, dedamos meduvės. Be to, būtina patalpa, kurioje laikysite bitininkavimo inventorių, suksite medų, lydysite vašką.

medus

Aviliai ir rėmeliai

Kokius avilius įsigyti ir su kokiais pradėti bitininkauti? Atsakyti sunku. Pasirinkimas turėtų būti individualus. Tačiau aš pritariu daugelio bitininkų nuomonei, kad bitininkauti patartina pradėti dadano tipo aviliuose, nors yra ir kitaip manančių. Šiuose aviliuose bitininkai gali geriau susipažinti su bitėmis, stebėti, kaip jos dirba, patogiau apžiūrėti korius nebijodami, kad į žolę netyčia nukris bičių motinėlė arba bus suspaustos bitės, pakliuvusios tarp atskirų korpusų. Bet kuriuo atveju, jei pasirinksite ir kitokius avilius, o vėliau planuosite plėsti bityną, stenkitės, kad jie turėtų tokio pat tipo rėmelius, nes tada bus patogiau dirbti, plėsti šeimas, gaudyti spiečius.

Bičių rūšys

Lietuvoje populiariausios yra Karnikos, Bakfasto, Kaukazo ir vietinės (mišrūnės) bitės. Kokias pasirinkti ir kokios yra geriausios, sunku atsakyti, nes kiekvienas bitininkas turi savo favoričių. Tad rūšių nelyginsiu, tik trumpai apžvelgsiu pagrindinius bruožus.

  • Karnikos bitės yra vidutinio ramumo, labiau linkusios spiesti. Anksčiau nei kitos bitės jos pavasarį pradeda auginti perus, todėl šeimos greičiau sustiprėja ir geriau išnaudoja pavasarinį medunešį. Tačiau, jei bitininkai pavasarį pavėluos praplėsti lizdus, jos tikrai išspies. Karnikos bitės neblogai žiemoja Lietuvos klimato sąlygomis, ekonomiškai vartoja maistą, gerai siuva korius.
  • Bakfasto bitės pavasarį vėliau augina perus, tačiau tai daro gausiai iki pat vėlyvo rudens, todėl šeimos būna stiprios, o lizduose turi būti daugiau vietos. Neblogai žiemoja didesnės šeimos. Bakfasto bitės yra ramios, nespietlios. Apžiūrint korius, jų nepaliekama.
  • Kaukazo bitės turi ilgesnį straublelį nei kitos bitės, todėl gali pasiekti nektarą net iš raudonųjų dobilų žiedų. Jos prineša daugiau medaus. Tačiau rudenį šios bitės anksčiau nustoja auginti perus, todėl žiemoja silpnesnės šeimos, blogiau žiemoja. Jos yra nepiktos, ramios, surenka daugiau pikio nei kitos. Per medunešį medų šios bitės pila į lizdą, todėl apriboja perų kiekį.
  • Vietinės bitės stipriausios būna vasaros antrojoje pusėje, nes rudenį dar šeimos stiprios, gerai žiemoja. Jos yra atsparesnės varozei, gerai išnaudoja vasarinį medunešį, medų pila į meduvėse esančius korius. Šios bitės linkusios spiesti, piktokos.

Jei motinėlės yra kokybiškos, veislinės, dažniausiai visų rūšių bitės būna nepiktos. Tačiau tam įtakos turi ir bičių motinėlių augintojai, ir tai, su kokiais tranais motinėlės poruojasi.

Kokios rūšies bites pasirinkti, turėtų nuspręsti patys bitininkai, atsižvelgdami į joms skiriamą dėmesį, aplink augančius medingus augalus.

bitės

Bičių pirkimas

Bičių geriausia įsigyti pavasarį arba vasarą, nes tuo metu naujokas bitininkas gali apžiūrėti įsigytą šeimą ir vėliau stebėti, kaip ji stiprėja. Jei tai padarysite rudenį, dėl daugelio priežasčių bitės gali per žiemą neišgyventi. Tai privers jauną bitininką suabejoti savo gebėjimais, gal net dings noras toliau bitininkuti. Nelabai patartina pradėti bitininkauti su spiečiais, nes jei šeima spiečiasi, yra didelė tikimybė, kad bitėms bus išvystęs spietimosi instinktas ir jos norės spiesti toliau. Panašiai nutiko ir man bitininkavimo pradžioje, kai sugautas spiečius sustiprėjo ir dar tais pačiais metais išsispietė. Jį pagavau, tačiau ilgai svarsčiau, kodėl bitės nutarė spiesti – ar kad šeima buvo spietli, ar kad aš blogai prižiūrėjau, ne laiku išplėčiau lizdus. Taip to ir nesupratau.

Kiek šeimų įsigyti?

Jei naujokas bitininkas pirmaisiais metais įsigys 10–20 ar daugiau šeimų, dėl patirties ir (ar) laiko trūkumo gali nespėti apžiūrėti, sukontroliuoti visų šeimų. Dėl to kai kurios šeimos gali nusilpti arba, nespėjus praplėsti lizdų, susiruošti spiesti. Jei pradėsite nuo 1–2 avilių, turėdami daugiau laisvo laiko ir vedini smalsumo per dažnai lįsite į avilius ir stengsitės įsitikinti, ar viskas gerai. Šitaip galėsite netyčia pradanginti motinėlę arba atšaldyti perus.

Manau, kad pradžiai optimaliausias variantas būtų 3–5 šeimos, nes gali nutikti neplanuotų įvykių. Pavyzdžiui, jei žus motinėlė, iš vieno avilio į kitą galima perkelti korį su kiaušinėliais arba motininiu lopšeliu, kad bitės užsiaugintų naują motiną. Jei pavasarį kuri nors šeima silpniau vystosi, ją taip pat galima sustiprinti perais iš kito avilio.

Užrašai

Kai kurie bitininkai, ypač jei turi nedaug avilių, užrašų neveda. Visgi patartina juos turėti bent minimalius. Svarbu užsirašyti, kokie darbai buvo atlikti, ką planuojama daryti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį arba kas sukėlė įtarimų. Rudenį pasižymėtina, kiek gauta medaus, vaško ir pikio, jei jie buvo renkami. Tokie užrašai padeda greičiau išmokti bitininkauti, susigaudyti, kokia yra situacija avilyje, suprasti, kaip elgiasi bitės. Juos išanalizavus arba pasitarus su labiau patyrusiais bitininkais, galima planuoti kitus darbus, priimti tinkamus sprendimus.

Malonaus bitininkavimo 🙂


Jei jums patiko Medaus Kalno istorija – prisijunkite prie kas mėnesį siunčiamo bityno naujienlaiškio.

Medaus Kalno naujienlaiškis kartą į mėnesį


Daugiau naudingų istorijų

4 Comments

Macernis 2017-11-06 at 12:07

Labas Vytautai, planuoju pradeti bitininkavima nuo 20 aviliu + papildomai pasidarbuosiu pas bitininka jo bityne, kad igaut iskart patirti. Ka manai ar suvaldysiu 20 aviliu vienu metu realiai pradedamas be patirties? Turesiu visas laisvas dienas, kadangi planuoju isejima is 8-17h darbo.

Reply
Vytautas 2017-11-07 at 14:04

Laba į šį klausimuką jau atsakiau praeitame poste, tik norėčiau pridurtį, kad į savo klausimą galėsite atsakyti tik jūs pats, nes tik jūs galite žinoti savo norą, sugebėjimus. Jei turite pažįstamą bitininką, jums bus žymiai lengviau, bet jei dar darbuositės pas jį, tai galite saviems 20 avilių pritrūkti laiko. Šiaip patarčiau labai neforsuoti, juk vistiek „milijono” per pirmus metus neuždirbsite, o jei kas nepavyks, tai nusivilti bitininkyste tikrai šansų turėsite daug 🙂

Reply
ARUNAS JASAS 2018-11-23 at 20:44

sveiki gyvi as noreciau pradeti bitininkauti ar galetumet siek tiek patarti as turiu kaimyna kuris laike biteles bet jam jos pabego ir liko aviliai tusti ar galima pajimti avilius kur buvo laikomos biteles ar reiktu naujus isygyt as galvoju pirmam kartui bandyti 2 vienetus aviliu gyvenu vienkemy ti labai pergivenu kad labai ten siaucia vejai ar nebus bitelems blogai kiek man reiktu laikyti seimu dviejose avilyse

Reply
Vytautas 2018-12-05 at 11:58

Laba diena, na jai bitės išskrido, o ne numirė avilyje, tai manau, kad avilius galima naudoti, žinoma geriausiai reikėtų paklausti pas kaimyną, ar nebuvo kokių nors bičių ligų požymių, taip pat juos pradžiai reikėtų išvalyti ir blogiausiu atveju atsargiai išdeginti lietlempe, na o tada galima ir apie bites galvoti. Viename standartiniame avyje, kaip įprasta gyvena viena bičių šeima. Bet norėčiau įspėti, kad laikyti bites tai ne tas pats kaip laikyti katę ar šunį, tam reikia žymiai daugiau žinių, tad pradžiai patarčiau rimčiau pasidomėti kaip su jomis reikia elgtis 🙂

Reply

Leave a Comment