Sveiki bičiuliai ir bičiulės 🙂 Manau, kad greitai jau turėtų atšilti orai, tad daugelis patrauks į savo bitynus, pasisveikins su bitutėmis, o kai kas su jomis ir atsisveikins, nes bitės pradės spiesti 🙂 Tačiau, pažiūrėjus iš kitos pusės, tai taip pat nėra labai jau blogai, nes tada pradedantieji bitininkai galės įsigyti ar pasigauti vieną kitą spiečių ir pradėti bitininkauti. O, kad jiems būtų lengviau susikalbėti su bitutėmis, nutariau trumpai pakalbėti apie bičių šeimą.
Nors bitutės iš pirmo žvilgsnio ir atrodo labai mažos, jos ieškodamos nektaro skraido kur papuola, vieną kitą kartą besigindamos įgelia praeiviams, tačiau labiau įsigilinus į jų gyvenimą, pamatysime, kad tai galima sakyti yra atskira civilizacija, kur šių mažų vabzdžių visi darbai sustyguoti labai tiksliai ir veikia kaip labai patikimas mechanizmas. Sunku net įsivaizduoti, kad kiekviena bitė pagal savo amžių dirba jai skirtus darbus, kol galiausiai miršta, o jų vietą užima kitos, ką tik išsiritusios.
Bičių šeimą sudaro trijų rūšių bitės: bičių motina, tranai ir bitės darbininkės.
- Motina – tai vienintelė šeimoje išsivysčiusi bitė, kuri gali dėti apvaisintus ir neapvaisintus kiaušinėlius. Iš apvaisintų kiaušinėlių išsirita bitės darbininkės, o iš neapvaisintų – tranai. Vienoje šeimoje įprastai būna tik viena bičių motina. Ji šeimoje gali išgyventi iki 5 metų.
- Tranas – tai vyriškos lyties bitė, kuri gali poruotis. Tranai šeimoje dažniausiai būna vasarą arba rudenį, jie įprastai gali išgyventi apie 4 savaites.
- Bitės darbininkės – tai moteriškos lyties bitės, kurių šeimoje yra daugiausia. Šios bitės vasarą gyvena 35-40 dienų ir dirba visus šeimos darbus: siuva korius, neša maistą, saugo lizdą nuo priešų ir panašiai. Kokius darbus jos dirba, lemia jų amžius ir bičių kiekis šeimoje. Žiemos metu bitės darbininkės išgyvena per visą žiemą.
Bičių vystimasis
Nuo momento, kai bičių motinėlė padeda kiaušinėlį į tuščią korio akelę, iki tol, kol išsirita bitė darbininkė, vidutiniškai praeina 21 diena, tai priklauso nuo perų lizdo temperatūros. Bičių motina išsirita per 17 dienų, o tranai – per 24.
Bičių darbininkių vystymasis:
Kaip jau minėjau, bitė darbininkė vidutiniškai vystosi 21 dieną, nuo tada, kai bičių motinėlė į korio narvelį padeda kiaušinėlį:
1-3 dienomis kiaušinėlis vystosi ir tampa lervute;
4-9 dienomis lervutė pradeda gausiai maitintis, augti;
10-12 dienomis korio narvelis uždengiamas vaško dangteliu, kurį nulipdo kitos bitės ir lervutė pradeda formuotis į lėliukę, šis laikotarpis vadinamas netikroji lėliukė;
13-21 dienomis netikroji lėliukė virstą į lėliukę, kuri jau panaši į bitę, tik dar yra bespalvė, neturi akių, sparnelių. Šiuo laikotarpiu lėliukė toliau maitinasi, auga, išsivysto akys, pilvelis, išsiskleidžia sparneliai ir lėliukė vista į tikrą bitę.
21-ą dieną kitos bitės pragraužia narvelio dangtelį ir padeda išsiristi jaunai bitei.
Bičių darbininkių darbai:
Jaunos avilio bitės iš pradžių dirba tik avilyje, todėl vadinamos avilio bitėmis.
Pirmą dieną jaunos bitės dažniausiai nieko nedirba. Jos ramiai tupi ant korio. Jei lizde yra mažiau šilumos, jos stipriau apgula perus, taip juos sušildo;.
Antrą dieną jaunos bitės pradeda po truputi dirbti, valyti korių akeles, iš kurių išsirita bitės;
Trečią dieną sustiprėjusios bitės pradeda dar intensyviau dirbti, valo tuščias akeles, iš kurių išsirita bitės, jas išlygina, ištepa seilėmis, išblizgina. Taip sutvarkyta akelė būna pilnai paruošta, kad motina galėtų dėti kiaušinėlius;
3-7 dienų bitės iš medaus, žiedadulkių ir vandens gamina tyrelę ir maitina vyresnius perus;
6-13 dienų bitės gamina bičių pienelį, maitina jaunus perus, siuva korius, tvarko duoną, valo akeles, vėdina lizdus;
8-14 dienų bitės pradeda priimti nektarą iš parskridusių lauko bičių, jį perdirba į medų, sutirština ir supila į korių akeles;
Kai bitės pradeda skraidyti į lauką, rinkti nektaro, žiedadulkių, vandens, jos vadinamos lauko bitėmis.
5-17 dienų bitės išskrenda į lauką, susipažįsta su aplinka, įsidėmi savo avilio vietą, kad vėliau galėtų surasti savo avilį. Kiekvieną dieną jos, išskridusios į lauką, skrenda vis toliau, taip susipažįsta su aplinkine teritorija.
10-23 dienų bitės padeda jaunoms bitėms prasigraužti ir išlįsti iš korio akelių. Bitei išlindus, jos nulygina akelės kraštus, o paskui jaunoji bitė išvalo savo akelę. Šios bitės rūpinasi avilio švarumu, išneša iš avilio visokias liekanas, negyvas bites. Jos taip pat uždengia užaugusius perus ir užakiuoja korių akelėse subrendusį medų. Pikiu ištepa visas sienas ir užkemša plyšius, supikiuoja rėmus, lubų lenteles arba audeklą. Jos gamina vašką, siuva korius, saugo avilius bei vėdina lizdus. Pradeda skristi į laukus, parnešti žiedadulkių ar pikio.
Bičių darbai priklauso nuo šeimos ir medunešio stiprumo. Kuo daugiau šeimoje yra perų, tuo daugiau bitės neša žiedadulkių. Kuo geresnis medunešis, tuo labiau bitės renka nektarą. Bitės darbininkės savo darbus kartais gali koreguoti. Pavyzdžiui, jei šeimoje stipriai sumažėja lauko bičių, jaunosios bitės pradeda anksčiau ir intensyviau skraidyti į lauką, nes šeimai reikia maisto. Kuo bitė darbininkė daugiau dirba, tuo greičiau susidėvi jos raumenys, suplyšta sparneliai, ji nusilpsta ir žūva.
Bičių darbininkių kiekis šeimoje skirtingais metų laikas keičiasi. Pavasarį šeimoje būna iki 15-20 tūkstančių bičių, vasarą – apie 40-80 tūkstančių, o rudenį bičių vėl sumažėja iki 20-25 tūkstančių.
Malonaus bitininkavimo ir puikaus sezono 🙂