Balandžio pradžia, kaip ir kovas, šiemet džiugina šiltais orais, o sinoptikai žada dar šiltesnius orus artimiausią savaitę. Šis ankstyvas pavasaris atnešė ne tik džiaugsmo, bet ir iššūkių – bitininkams.
Per pirminę apžiūrą pastebėjau, kad dauguma bičių šeimų po pirmo apsiskraidymo jau pačios išsivalė avilius. Motinėlės suaktyvėjo ir sparčiai pradėjo dėti kiaušinėlius. Tačiau šiluma paskatino blindžių žydėjimą beveik dviem savaitėmis anksčiau nei įprastai – bitės suskubo nešti žiedadulkes ir šviežią nektarą. Deja, šis gausus maisto nešimas apribojo motinėlės dėslumą, nes nektaru užpiltos laisvos korių akelės, tad motinėlė neturi kur dėti kiaušinėlių.
Ką galima nuveikti bityne balandžio mėnesį?
Kai oro temperatūra pasiekia 13–15 °C, galima imtis šių darbų:
✅ Pradinė apžiūra
- Apžiūrėkite bičių lizdus, jei to dar nedarėte.
- Išvalykite avilių dugnus, jei bitės dar neapsitvarkė pačios.
✅ Patikrinkite lizdą
Balandį aviliuose dažnai jau būna keletas korių su perais. Svarbu įvertinti:
- Kiek yra perų?
- Ar motinėlė aktyviai deda kiaušinėlius?
- Kokios maisto atsargos avilyje?
💡 Kiekviename avilyje turi būti ne mažiau kaip 5–8 kg medaus. Jei trūksta – papildomai įdėkite medaus ar duokite kandi tešlos.
✅ Erkėtumo patikra ir gydymas
- Įvertinkite bičių erkėtumą.
- Jei reikia – gydykite nuo nozematozės.
✅ Silpnos šeimos
- Jei turite silpnų šeimų ar šeimų be motinėlių – jas reikia jungti su stipriomis.
- Nerekomenduojama jungti dviejų silpnų šeimų, nes jos gali neišauginti stiprios naujos kartos.
✅ Kaip sužinoti, ar yra motinėlė?
- Per pirmą patikrinimą nereikia ieškoti pačios motinėlės – užtenka pamatyti perų ar kiaušinėlių.
- Jei jų nėra, o bitės keistai elgiasi, plazdena sparnais ar ūžia kitaip nei įprastai, verta apžiūrėti lizdą detaliau.
- Tai reikėtų daryti greitai, kad neatšaldytumėte perų.
Sutvarkę avilius, nepamirškime pasirūpinti ir medingais augalais. Balandis tinkamiausias laikas medelių sodinimui. Jei bitynas dar tik įrenginėjamas, galima suplanuoti gyvatvores iš medingų augalų arba pasodinti medingų augalų, krūmų, kurie užstotų vėją bei suteiktų pavėsį karštomis dienomis. Jei turime vietos, naudinga pasėti medingų augalų šalia bityno.
4 Comments
Sveiki,
Praeitą vasarą įsigijau tris avilius bičių. Kai ką atsimenu dar iš vaikystės, nes mama laikė ir tekdavo dalyvauti apžiūrose, įsivaizdavau, kad viskas paprasčiau bus pačiai laikant. Turbūt dėl to, kad tik stebėdavau. Nežiūrint visko turiu išmokt. Šiuo metu galvoju, kad reik papildomai jas pamaitint, nes kai sudėjau rudenį maistą į sirupą neįdėjau rūgšties, dėl ko manau galėjo susicukruot maistas. Patikrinau avilius, garsas teisingas, jei tik nustačiau gerai _Staiga suūžė ir aprimo.Bet paskaičiusi Jūsų patirtį manau, kad reiktų pamaitint. Ką galėtumėt patarti, būčiau dėkinga.
Gerda
Laba diena Gerda, taip pritariu, kad žiūrint iš šalies bitininkystė tikrai atrodo žymiai paprasčiau, kol nereikia atidaryti avilio 🙂 Bet manau, kad Jūs susitvarkysite :)Jei manote, kad maisto avilyje yra pakankamai, tai daryti tikrai nieko nereikia, aš ne visuomet dedu acto į sirupą, ir nieko blogo nepastebėjau, tad dėl to labai nerimauti nereikia 🙂 Ką daryčiau aš? Na manau, kad atsargiai atidaryčiau avilio stogelį, pakiščiau ranka po apšiltinimu, jei būtų padidėjusi šiluma, vadinasi bitės jau pradėjo auginti perus, tai ir maisto suvartos daugiau. Taip pat pažiūrėčiau kaip išsidėstęs bičių kamuolys, jei jos pasklidusios po visą avilį, tai manau, kad duočiau papildomo maisto, jei jos tupi gražiai avilio priekyje, tai maisto greičiausiai joms nereikia, jei jau pasislinkusios į vidurį, tai su maistu taip pat viskas gerai, bet šias šeimas stebėčiau. Jei bitės susimetusios į vieną pusę, tai greičiausiai taip pat duočiau papildomai maisto, nes kai būna šaltesni orai, bitės nepereina ant kitų rėmelių ir gali pritrūkti maisto. O jei labai jau neramu, tai uždėčiau po puse kilogramo kandi tešlos ir eičiau tvarkyti rėmelių naujam sezonui. Kuo papildomai maitinti? Aš maitinčiau kandi tešla be žiedadulkių 🙂
Laba diena vytautai o čia nieko baisaus jaigu avilyje tik 2 remai peru o visur kitur maistas bet grei tai uždesim medudes tai gal bus viskas gerai!!!
Laba diena Vyti, jei lizdas užpiltas nektaru, tai nėra gerai, nes motinėlė neturi kur dėti kiaušinėliu, tad automatiškai stabdosi šeimos vystymąsis. Reikėtų įvertinti kiek šeimoje yra bičių ir priimti sprendimą, ar plėsti lizdus, ar iškelti kelis korius su medumi už diafragmos ir tada šeimai duoti kelis pasiutus korius, kad motinėlė turėtu kur dėti kiaušinėlius. O kai bus uždėtos meduvės, tai dalį nektaro perkels į meduvę, ir paruoš motinėlei vietą, kur ji galės dėti kiaušinėlius.