BITYNO ĮRANGAĮvairūs įrankiai

Dūminė

posted by Vytautas 2015-02-03 0 comments

Kadangi bitynas negali egzistuoti be tam tikro inventoriaus, todėl ant Medaus Kalno stovi keli aviliai, kuriuose gyvena bitės. Paruošta spietinė laukia pavasario, kad galėtų priglausti pasiklydusius spiečius. Kiekvienam bitininkui privalu turėti ir dūminę. Spėju, kad dauguma žino, jog kopinėjant medų ar einant prie avilių su bitėmis, visuomet reikia turėti dūminę. Jei bitės suirzusios, piktos reikėtų bites padūminti, tada jos tampa ramesnės, negelia, taip pat patartina įgeltą vietą padūminti, kad nesklistų nuodų kvapas į aplinką ir dar labiau nesuerzintų bičių.

dūminė

Kadangi nusprendęs bitininkauti, dūminės neturėjau, nutariau pasiklausinėti aplinkinių bitininkų, gal kas turi nenaudojamą dūminę ir man pasisekė… Kaimynė, kuri gyveno netoliese, turėjo kaip tik vieną nereikalingą, sugedusią dūminę, kurią man ir padovanojo.  Apžiūrėjęs dūminę, nutariau, kad ji dar visai tinkama naudoti. Tik vienoje vietoje buvo suplyšusi dumplių oda. Taigi, grįžęs namo, išsivaliau dūminę, parduotuvėje nusipirkau gabalą odos, išardęs senas dūminės dumples, pagal seną pavyzdį iškirpau reikiamo dydžio odos gabaliuką ir juo pakeičiau suplyšusį. Taip įsigijau seną, tačiau visai gerai veikiančią dūminę.

Žinoma, galima buvo padaryti paprasčiau, nueiti ir nusipirkti dūminę parduotuvėje, tačiau man rūpėjo nuo pat pradžių pačiam prie visko prisiliesti, pažiūrėti, kaip kas padaryta bei kaip veikia. Taip bičių pasaulis tampa labiau suprantamas ir savas. Neseniai įsigijau ir naują dūminę, tiksliau, ją man padovanojo. Kaip ji veikia, dar nežinau, tačiau išbandęs būtinai pasidalinsiu mintimis 🙂

dumine

Jei pirksite dūminę parduotuvėje, patarimo, kokia dūminė geriausia, tikrai nesulauksite, nes kiekvieno nuomonė skirtinga: vieniems patinka didesnės, kitiems mažesnės dūminės, kiti iš viso labiau linkę naudotis senomis. Paėmę dūminę į rankas, patys suprasite, kokia Jums labiau patinka.

Tik, rinkdamiesi dūminę, atkreipkite dėmesį, kad dūminė būtų su įdėklu, tada netaip įkaista dūminės išorė, taip pat pažiūrėkite, kad dūminės dangtelyje iš vidaus būtų skardelė su skilutėmis, kuri sulaiko žarijas pučiant orą, taip pat pažiūrėkite, kad dumplių oda būtų natūrali, o ne dirbtinė, nes dirbtinė oda greitai suplyšta ir kitais metais vėl reikės dairytis naujos.

Pradedančiam bitininkui aktualus klausimas, kokį kurą reikia naudoti dūminėms. Pavyzdžiui, aš naudoju lapuočių medžių dūlį, kurio tikrai pakankamai galima rasti miške, reikia tik atsinešti bei išdžiovinti.

dūlis

Bitininkai, kurie turi daugiau patirties, teigia, kad nelabai gerai naudoti beržo, juodalksnio ar spygliuočių medienos dūlį, nes jie yra smalingi ir dūminės greitai „užsineša“. Pasak jų, geriausia naudoti lapuočių medžių dūlį. Daugelis pasisako, kad geriausiai tinka žilvitis. Kaip kurą dūminėms kai kas naudoja ant lapuočių medžių augančias pintis, dūlio ar žolės miltų granules, bičių pikiu supikiuotą medžiagą, presuotą kartoną, senų avilių apšiltinimą ir panašiai. Taip pat į dūlį galima įmaišyti džiovintų kvapnių žolių, kaip čiobrelio, levandų ar kitų. Tuomet dūmas būna kvapnus, patinka ne tik bitėms, bet ir bitininkams 🙂

Na bet apie tai kitą kartą, skanaus dūmo ir ramių bičių 🙂

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment