MedusPRODUKTAI

Kaip laikyti ir saugoti medų

posted by Vytautas 2015-09-10 0 comments

Sveiki bičiuliai ir bičiulės! Kaip suprantu, medutis jau išsuktas, bitutės pamaitintos, perteklinis medus parduotas arba išdalintas. Pats laikas pasirūpinti atsargomis žiemai 🙂

medus žiemai

Kaip tinkamai laikyti medų, „dviračio“ niekas neišras, tačiau tam tikras taisykles, manau, reikia priminti 🙂

Taigi, kai medus yra išsuktas iš korių, pagrindinis dalykas, turintis įtakos medaus savybių išlikimui, jo gedimui, yra drėgnumas, kuris neturi viršyti 20 procentų. Jei medus buvo sukamas užakiuotas, tikėtina, problemų dėl drėgnumo tikrai nekils. Tačiau, jei medaus paviršiuje atsiranda vandens  burbuliukų, toks medus ilgainiui gali pradėti rūgti.

Šviežią medų geriausia išpilstyti į švarius ir sausus  stiklinius indus. Plastikinė medaus tara labiau tinka greitam medaus vartojimui arba, jei reikia, medų transportuoti. Medų taip pat galima laikyti moliniuose induose ar nedidelėse lapuočių medžių statinėse. Jei ketinate medų transportuoti tolimesniais atstumais, galima pasigaminti medines dėžes, į jų vidų patiesti poletileno ir supilti medų.

Negalima medaus laikyti cinko, vario, švino, metaliniuose arba moliniuose glazūruotuose induose, nes meduje esančios rūgštys, reaguodamos su minėtais indais, sudaro cheminius junginius, kuriais galima apsinuodyti.

Medų reikia laikyti tamsioje, vėsioje (5-10ºC temperatūros) patalpoje. Mes medų laikome lauko virtuvėje, kur įrengėme talpias ir gan patogias lentynas, į kurias realizavus medų galima sudėti ir kitą bitininkystės inventorių. Medų galima laikyti ir rūsyje, tačiau jame neturėtų būti labai drėgna, arba šaldytuve, bet ne pačioje šalčiausioje vietoje, ir tikrai ne šaldiklyje.

medaus saugykla

Nors teigiama, kad medus yra negendantis produktas, tačiau visgi jį patartina suvartoti per vienerius metus.

Smaližiai, nusipirkę medaus, kad nekaltintų bitininkų, kad jiems pardavė nekokybišką medų, turėtų žinoti, kad medus turi savybę labai greitai sugerti drėgmę ir pašalinius kvapus. Todėl nusipirkus medaus, reikia atsiminti, kad jo negalima laikyti atidaryto, drėgnesnėje patalpoje arba šalia produktų, kurie traukia drėgmę, pvz. kaip druska, bei prie produktų, kurie skleidžia stiprius kvapus, kurių gali pritraukti medus. Kad neišgaruotų medaus aromatinės medžiagos ir medus iš aplinkos nepritrauktų drėgmės, reikia stiklainius sandariai uždaryti dangteliais. Medaus negalima laikyti šviesioje vietoje, ant palangės ar stalo, kur kaitina saulė, ypač, jei jis yra, stiklinėje taroje. Vartojant medų, reikia stengtis, kad į medų nepatektų drėgnų ar nešvarių įrankių, nes nuo jų medus gali pradėti rūgti.

Nusipirkus medaus, nustatyti, ar jis kokybiškas, nėra lengva. Atkreipkite dėmesį, kad meduje negali būti rūgimo požymių, medaus paviršius turi būti švarus. Jei medaus paviršiuje atsiranda tamsus sluoksnis, medus praranda aromatą, padidėja rūgštingumas, jis jau gali būti prastos kokybės, kuriame prasidėjęs rūgimo procesas.

surugęs medus

Šviežias natūralus medus skystas būna ne daugiau kaip 3 mėnesius, vėliau jis turėtų susikristalizuoti. Išimtis gali būti tik, jei meduje dominuoja lipčiaus medus. Jei medus nesikristalizuoja, to priežastis gali būti tai, kad medus buvo kaitintas aukštesnėje nei 40 ºC temperatūroje. Dažniausiai medus yra kaitinamas, kai norima parduoti seną medų, nes pakaitinus jis tampa skystas ir atrodo kaip šviežias. Be to medus yra kaitinamas, kai norima panaikinti jau prasidėjusį rūgimo procesą. Tačiau tokio medaus maistinė vertė yra labai sumažėjusi ir, ilgiau pastovėjęs, jis pradės rūgti.

suruges medus

.

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment