Avilio priežiūraBIČIŲ AUGINIMAS

Bičių maitinimas ruošiant jas žiemai

posted by Vytautas 2015-08-11 2 Comments

Ruošdami bites žiemojimui, turime pasirūpinti, kad jos turėtų pakankamai maisto, kad galėtų sveikai ir sėkmingai peržiemoti. Seniau bitininkai, bitėms, žiemai palikdavo tik medų, šiuo metu tai daro tik kai kurie vyresnio amžiaus bitininkai, kiti bičiuliai patys gamina cukraus sirupą, na, o bitininkai, kurie turi daugiau bičių šeimų, bites maitina invertuotu cukraus sirupu.

Bitininkystėje nėra kažkokios vienos taisyklės, ką ir kaip daryti. Yra tikrai daug būdų, kaip plėsti lizdus ar prižiūrėti bites, kada ir kaip jas maitinti.  Kiekvienas bitininkas turi savo priežiūros sistemą. Šioje temoje išdėstysiu savo nuomonę apie bičių maitinimą. Temos pabaigoje yra vieta komentarams, todėl raginu pasidalinti savo patirtimi ar mintimis apie bičių maitinimą, ruošimą žiemai  🙂

bičių maitinimas

Taigi, jei nuspręsite bites žiemai maitinti tik medumi, turėtumėte žinoti, kad aviliuose žiemai negalima palikti lipčiaus ar viržių medaus, nes bitės jį sunkiai perdirba, nespėjusios apsiskraidyti pradeda viduriuoti dėl ko kai kurios šeimos gali net žūti. Jei jau pasiryžote bites maitinti medumi, tokiu atveju reikia žiemai palikti vasarą surinkto medaus. Negalima žiemai bitėms palikti susikristalizavusio medaus, nes juo bitės nesimaitina. O, jei paliksime skystai susikristalizavusį medų, greičiausiai jis žiemą pradės rūgti ir bičių žiemojimo pasekmės bus liūdnos.

maitintuvė

Tačiau toks maitinimas yra neekonomiškas, nes paliktas žiemai medus tikrai kainuoja žymiai brangiau nei sumaitintas cukrus, todėl dauguma bitininkų bites žiemai maitina cukraus sirupu. 

Cukraus sirupą geriausiai žiemai ruošti santykiu 3:2 (3 dalys cukraus ir 2 dalys vandens). Iš tokio kiekio gausis apie 3,6 l sirupo. Tokio tirštumo sirupą bitės greit paima, gerai jį perdirba, tam sunaudodamos mažiausiai energijos.

maitintuvės

Literatūroje rašoma, kad kiekviena vidutinio stiprumo šeima per žiemą sunaudoja apie 20-25 kg. maisto. Taip pat sprendžiant, kiek maisto reikia palikti žiemai bitėms, būtina atsižvelgti į kai kuriuos aspektus:

  • ant kelių korių bitės žiemos;
  • kiek šiuose koriuose bus medaus;
  • ar bus naudojamas skatinamasis maitinimas.

Maitindamas bites cukraus sirupu, aš bičių šeimai sumaitinu apie 10-12 kg. cukraus (atkreipiu dėmesį, ne cukraus sirupo, o cukraus).

Jei bitės žiemos ant dadano rėmelių, vizualiai apžiūrint lizdus, galima labai lengvai numatyti, kiek maisto reikia palikti. Kaip jau žinome, vienas dadano rėmelis iš abiejų pusių turi apie 4 kg. medaus, o žiemai reikia palikti ne mažiau 2 kg. maisto kiekviename rėmelyje. Vadinasi, kiekviename rėmelyje turėtų būtų ne mažiau kaip puse korio medaus, tačiau, kadangi rudenį bitės dar augina perus ir maitinasi pačios, iš pradžių reikėtų pasirūpinti, kad maisto būtų daugiau kaip puse korio. Taigi. jei bitės eina žiemoti ant 8 dadano rėmų, joms prasimaitinti paliekame ne mažiau 16 kg. maisto. Pavasarį, kai bitės pradeda auginti perus, jei žiema buvo nerami, šio maisto kartais gali ir neužtekti, todėl būtina stebėti bičių elgesį ir, jei reikia, jas papildomai pamaitinti.

Bitės, kurios yra maitinamos cukraus sirupu, nualina savo organizmą, nes perdirbdamos cukraus sirupą į žiemai tinkamą maistą, jį sandėliuodamos lizde esančiuose koriuose, jos sunaudoja daugiau energijos, todėl bičių organizmas išsenka ir pasensta. Tokios bitės blogai žiemoja, nemažai jų miršta, išlikusios būna išsekusios, todėl pavasarį silpnai stiprėja. Dėl šių priežasčių bites patartina pradėti maitinti rugpjūčio pabaigoje, kol dar yra rudeninių bičių. O maitinimą baigti iki rugsėjo vidurio. Nepatartina bičių maitinti cukraus sirupu vėlai rudenį, nes tuo metu bitės pradeda trauktis į kamuolį, blogai ima sirupą, susinešusios į lizdą, nespėja jo subrandinti ir užakuoti. Nesubrandintas sirupas žiemos metu neretai pradeda rūgti, bitės nuo tokio maisto pradeda viduriuoti ir neretai miršta.

bičių maitinimas

Bitininkai, kurie rūpinasi, kad bitėms, perdirbant cukraus sirupą, nereikėtų naudoti energijos, arba, kurie turi daugiau avilių ir nenori gaišti laiko, verdant cukraus sirupą, bites maitina invertuotu cukraus sirupu. Šis maitinimo būdas yra paprastesnis, bites galima pradėti maitinti vėliau, nereikia gaišti laiko, verdant sirupą, tačiau inverto bitėms reikia sumaitinti daugiau nei cukraus ir jis yra brangesnis, taip pat yra didesnė tikimybė įsigyti nekokybiško invertuoto cukraus sirupo, kuris koriuose gali susikristalizuoti, dėl ko bitės blogai žiemoja, kartais net miršta iš bado.

Jei maitinsite bites invertuotu cukraus sirupu, turėtumėte žinoti, kad, jei bitės eis žiemoti ant 7-8 rėmelių, turėsite sumaitinti apie 20 l sirupo. Sirupą pirkite tik iš patikimų gamintojų. Paprašykite pas bičiulius rekomendacijų, kad vėliau nereikėtų gailėtis.

Rugpjūčio mėnesį, maitinant bites žiemai, lizduose būna daug senų bičių, todėl būna užimta daugiau rėmelių nei bus žiemojančių bičių. Siaurindami lizdus bitininkai turėtų:

  1. atrinkti tik žiemojimui tinkamus korius;
  2. bites maitinti, kad koriuose būtų ne mažiau kaip po 2 kg. maisto kiekviename koryje;
  3. sumažėjus šeimai ir galutinai ruošiant lizdą žiemai, palikti tiek korių su maistu, kiek jų pilnai aptūpia bitės, kitus korius reikia išimti.
  4. jei reikia papildomai primaitinti bičių šeimas, dalį išimtų korių galima sudėti už diafragmų arba korius galima atiduoti silpnesnėms šeimoms, kad jos neeikvotų energijos. Nepanaudotus korius su užakiuotu maistu paliekame pavasariui.

maitintuvės

Atkreipkite dėmesį, kad žiemai negalima palikti vidurinio korio pilnai užpildyto maistu ar bičių duona, nes bitės žiemai sulenda į tuščias akeles, taip sudarydamos glaudų kamuolį. Pilnas rėmas gali bites padalyti į dvi dalis, todėl jos blogiau žiemos. Rėmelius su duona reikėtų statyti į lizdą po vieną iš abiejų pusių, patartina antrus nuo krašto, nes duona reikalinga tik tuo metu, kai bitės pradeda auginti perus. O, jei rėmeliai su duona stovės iš kraštų ir nebus aptūpti bičių, nuo drėgmės gali pradėti pelyti.

Jei bijote, kad bites galite permaitinti, patariu už diafragmų įdėti po vieną tuščią korį. Kai bitės neturės kur dėti maisto, jį sandėliuos į minėtus korius, o, kai išsiris perai ir atsilaisvins korio akelės, bitės tą maistą perneš atgal į lizdą. Tai labai patogu, kai būna vėsesni orai, nes patikrinus korius už diafragmų ir nustatę, kad ten yra maisto, nereikia tikrinti pačio lizdo.

.

Daugiau naudingų istorijų

2 Comments

Asta Dimaitiene 2018-09-19 at 16:00

Iškilo toks klausimas. Ar bitės maitinamos cukrumi nereiškia, kad medus prastesnis nei tas kuriomis maitinasi medumi?

Reply
Vytautas 2018-10-09 at 14:08

Bitės kurios maitinamos rudenį cukraus sirupu, tą maistą suvartoja per žiemą ir pavasarį ar vasarą kai yra sukamas medus, jo jau nebūna, taip, kad medaus kokybė nuo to nenukenčia 🙂

Reply

Leave a Comment