ORGANIZACIJOS

Medaus kalno bitininkystės apžvalga 2016 metais. Planai ir lūkesčiai.

posted by Vytautas 2017-01-24 0 comments

Na, jau apsipratome su 2017 – aisiais Gaidžio metais, už lango vis dar šaltoka, tačiau vis vien reikia kažkuo naudingu užsiimti. Manau, sausis tai pats tinkamiausias mėnuo peržiūrėti bityno užrašus, paanalizuoti praėjusius bitininkavimo metus, susiplanuoti ateinančius.

Medaus kalnas bitynas

bitynas žiamą

Džiuginantys dalykai

Jei trumpai, man metai buvo vidutiniški, buvo ir gerų, ir nelabai gerų dalykų.
Vienas iš smagesnių, kad bitynas buvo plečiamas. Nusipirkau keturias šeimas, pasigavau tris savus ir kelis svetimus spiečius. Kadangi avilius ir rėmelius dariausi pats, tai išlaidos be bičių kainos, buvo tik vaškuolių pirkimui ir dovanėlei tiems, kurie parodė, kur manęs laukia spiečius 🙂

Darant avilį, kilo mintis pasidalinti informacija su jumis, todėl darbštuolės Martos raginimu, teko viską smulkiai aprašyti bei iliustruoti gausybe nuotraukų. Rezultatą, galėjote pamatyti publikacijoje „Kaip pasidaryti dadano 16-os rėmų avilį“.

Plečiant bityną, 2015 metais pagal paramą įsigijau 5-is dadano korpusinius, 12 rėmų avilius su dviem meduviniais aukštais. Pirmąją žiemą šiuose aviliuose peržiemojo visos bitės, tačiau visgi jie man nelabai patiko, gal todėl, kad esu pripratęs prie dadano, kur daugiau vietos, uždaros erdvės. Šie naujai įsigyti aviliai man buvo per žemi, lizde mažiau vietos, apžiūrint bites, atrodė, kad jos skraido, kur nereikia, vėjas bites kartu su motinėle nupučia ant žemės šalia avilio. Be to, jau po gero pusmečio aviliai pradėjo pelyti, nors prieš tai buvo padengti antiseptiku, du kartus nudažyti, o vieta bityne nėra labai drėgna. Jūs galite manyti, kad reikėjo padaryti aviliams aukštesnes kojas ar pasirinkti ramesnes bites, sutinku, gal šiais metais taip ir padarysiu, priprasiu prie šių avilių ir pakeisiu susidariusią nuomonę 🙂

Dar vienas iš naudingų sprendimų yra dalyvavimas Lietuvos bitininkų sąjungos ataskaitiniame susirinkime, Respublikinėje praktinėje konferencijoje: Bitininkystės aktualijos Lietuvoje, Širvintų bitininkų draugijos susirinkimuose. Manau, kad kiekvienas panašaus pobūdžio renginys, nuolat duoda teigiamų dalykų, visuomet sužinai kažką naujo, prisimeni, ką žinojai anksčiau, taip pat susipažįsti su bičiuliais, su kuriais gali pabendrauti, pasikeisti patirtimi, o, esant reikalui, ir sulaukti pagalbos, jei nauji bičiuliai gyvena kažkur netoliese.

Malonu, kad vasarą turėjau galimybę ne tik apsilankyti pas kai kuriuos bičiulius bitynuose, bet ir  savo bityne sulaukti svečių. Bityne apsilankė vaikai, kurie dalyvavo Lapelių kaime vykusiojoje vasaros stovykloje „Turininga vasara kaime„.

stovykla Medaus kalne

vasaros stovyklos dalyviai lankosi bityne

2016 metais nemažai laiko skyriau ir medauskalnas.lt puslapiui bei facebook paskyrai. Sugaištas laikas, manau, kad atsipirko, nes Medaus kalno draugų ratas perkopė per 1000, smagumėlis. Tikiuosi šiais metais jų bus daugiau nei 2000 🙂 Taip pat smagu, kad Medaus kalno draugai, bičiuliai esate ne tik stebėtojai, o ir dalyvaujate diskusijose, sekate naujienas, užduodate klausimus el.paštu arba telefonu, tai iš tikro suteikia malonumo. Nors šis užsiėmimas reikalauja nemažai laiko, tačiau, kai sulauki nuoširdžių atsiliepimų, tai minusų kaip ir nepastebi. Atsiranda stimulas, kuo aiškiau atsakyti į rūpimus klausimus, pateikti kuo daugiau įdomios ir naudingos informacijos. Iš viso medauskalnas.lt jau yra patalpintos 72 publikacijos, iš kurių didžioji dalis buvo atsakymai į jūsų klausimus.

Be to, dar 11 publikacijų išspausdinta žurnale „Sodo spalvos“. Tai buvo netikėta ir maloni staigmena, gal net iššūkis man pačiam, kai sulaukiau žurnalo redaktorės pasiūlymo rengti rubriką apie bites. Buvo tikrai nedrąsu ir sunku apsispręsti, nes nesu rašytojas ir su tuo neturiu nieko bendro. Tačiau su pasiūlymu sutikau, o šiais metais net gavau pasiūlymą tęsti rubriką toliau 🙂

Liūdnos pamokos

Praėjusiais metais buvo ir nelabai džiugių dalykų, gavau kelias liūdnas pamokas, tačiau, kadangi esu nepataisomas optimistas, tai nesėkmėse įžvelgiu ir naudingų dalykų. Paanalizavęs padarytas klaidas, supratau, kodėl įvyko viena ar kita klaida, todėl mėginsiu daugiau jų nekartoti.

Pirma pamokamaisto trūkumas. Pavasarinio patikrinimo metu per lakas paklausiau bityne esančių šeimų, ar jos ramiai žiemoja, jokių problemų nepastebėjau. Tačiau vėliau, maždaug po dviejų savaičių, kai patikrinau bites detaliau, pamačiau, kad viena šeima yra mirusi, nes pritrūko maisto. Pasirodo, kad pirmos apžiūros metu neatidžiai įvertinau maisto atsargas ir štai kas gavosi.

avilyje truksta maisto - mirusios bitės ant dugno

mirusios bitės ant dugno

Antra pamoka – piktos bitės. Kai nusipirkau keturias šeimas ir jasparsivežiau į bityną, pastebėjau, kad viena šeima buvo labai pikta, ne bitės, o tiesiog kažkokie „pitbuliai“. Tai leido man suprasti, kokios visgi bitės gali būti pavojingos. Matyt, bitės supyko, kad jų neatsiklausęs, nutariau šienaudamas sudrumsti jų ramybę, jos taip mane „apspardė“, nepasigailėjo nei manęs, nei šalia voljere buvusio šuns Forto, net kaimynas, kuris gyvena ant kito kalno už 100 metrų gavo vieną skiepą, laimei nenukentėjo kaimynų arkliukas Topolis, kuris ganėsi Medaus Kalno papėdėje. Nors ir buvau piktas ant šių neklaužadų, kad net tą patį vakarą, jas ištrėmiau į sodybą, šalia miško, bet ir čia įžvelgiau teigiamų dalykų. Supratau, kaip reikia greitai suktis, norint išvengti bičių pykčio, taip pat supratau, kad su jomis negalima juokauti, jei laiku nebūčiau pasišalinęs iš bityno, nepaslėpęs šuns, tai pasekmės tikrai galėjo būti liūdnos. Ši bičių šeima, kol kas dar žiemoja gerai, todėl šiais metais laukia dar vienas iššūkis, kažkaip reikės susitvarkyti su pikčiurna motinėle, ją pakeisti kita, kad kuo greičiau pasikeistų bičių karta, tikiuosi tada ir bitutės taps ramesnės :).

Trečia pamoka – lietingas sezonas. Kadangi 2016 metų vasara savo orais tikrai nedžiugino, o dėl lietingo sezono bitutės nelabai ką atsinešė į savo namus, todėl pirmiausia supratau, kad klimatas gali ženkliai pakoreguoti planuojamo gauti medaus kiekį, nes jo gavau žymiai mažiau nei tikėjausi. O antra, kad dėl blogo medunešio, bitutės prisinešė mažiau medaus, todėl dėl maisto trūkumo motinėlės apribojo kiaušinėlių dėjimą. Kadangi buvau išvykęs atostogų, nespėjau laiku patikrinti avilių, laiku papildomai pamaitinti bičių, todėl dauguma šeimų žiemoti nuėjo silpnesnės. Kol kas dar lygtai viskas tvarkoje, tačiau pavasario laukiu su nerimu.

Gal kai kas pasakys, kad nekoks iš manęs bitininkas, kad bitės miršta badu, bet visgi nebijau pripažinti savo klaidų, manau, kad svarbiau yra jas suprasti ir stengtis jų nekartoti. O jei nekalbėsime apie tai, tai ir kiti jauni bičiuliai gali „atsistoti ant to pačio grėblio“. Nemanau, kad, jei tai būčiau nutylėjęs, būčiau geresnis bitininkas 🙂

bitynas_sninga

sninga bityne

Planai

Planus 2017 metams galėčiau įvardinti vienu sakiniu: toliau plėsti bityną, susidraugauti su daugiaaukščiais aviliais, pakeisti neaiškias motinėlės į veislines, pagal paramą įsigyti elektrinį medsukį, toliau plėtoti Medaus kalno tinklapį, bendradarbiauti su žurnalu „Sodo spalvos“, dalyvauti bičiulių susitikimuose ir džiaugtis ateinančiu, manau, kad geru bitininkavimo sezonu.

Lūkesčiai

Plėtojant Medaus kalno projektą, norėtųsi dar aktyvesnio jūsų bendravimo, daugiau diskusijų, klausimų. Tai suteiktų galimybę tiek man, tiek bičiuliams gauti svarbios ir įdomios informacijos, žinių, kurias būtų galima pritaikyti savo praktikoje arba mokytis iš kitų, o ne savo klaidų.

Tai štai tokie mano planai ir lūkesčiai 2017 metais, dar yra ir žymiai daugiau mažesnių planelių, kuriuos pasistengsiu įgyvendinti bei aprašyti. Taigi, planų nemažai, tačiau tai ir „veža“, nuolat yra kur tobulėti. To linkiu ir jums. Malonaus bitininkavimo ir sėkmingų metų. Bzzz 🙂

Daugiau naudingų istorijų

Leave a Comment