Kadangi su kiekviena diena sulaukiu vis daugiau klausimų iš pradedančiųjų bitininkų arba tų, kurie dar tik ketina laikyti bites, tai šį kartą noriu trumpai pakalbėti apie bitynų registravimą.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus įsakyme „Dėl bitynų, bičių produktų ir užkrečiamų ligų kontrolės“ numatyta, kad turi būti laikomos ir veisiamos tik sveikos bitės, kiekvienas bitynas turi turėti bityno pasą.
Facebook bitininkų grupėje neseniai buvo iškilusi diskusija tarp dviejų sąvokų – turi turėti bityno pasą ir privalo turėti bityno pasą. Sutinku, kad žodis „turi“ yra daugiau rekomenduojamo pobūdžio, tačiau, kadangi visa tai yra numatyta įsakymu patvirtintose taisyklėse, manau, kad mes tų taisyklių ir privalome laikytis. Todėl galvoju, kad šiuo atveju žodis „turi“ yra lygiai toks pats kaip ir „privalo“ 🙂
Kodėl reikia registruoti bitynus
- Užregistravus bityną, reglamentuojamas jo teisinis statusas, tai reiškia, kad jūsų bitynas tampa oficialiu. Taip Jūs parodote, ne tik kurioje vietoje laikote avilius su bitėmis, tačiau ir rūpinatės medaus ir kitų bitininkystės produktų kokybe.
- Registracija labai svarbi bičių užkrečiamų ligų kontrolei, aiškinantis jų paplitimą ir prevenciją, bičių šeimų žuvimo priežastis ir aplinkybes.
Taip pat ir šiuo klausimu internete buvo diskusija, kuo registravimas gali būti susijęs su bičių ligomis, juk bityno pasas nepagydys sergančių bičių J Sutinku, kad nepagydys nuo ligų, tačiau į tai reikėtų žiūrėti truputį plačiau – nepagydys, bet tuo pačiu neleis susirgti, plisti ligoms.
Minėtame įsakyme numatyta: jei bitininkai pastebėjo, kad bityne yra amerikinio puvinio, europinio puvinio, mažojo avilių vabalo ar Tropilaelaps erkių, ligų požymių, bitininkai privalo apie tai informuoti teritorinę VMVT. Ji gali papildomai nustatyti, kad bitininkai privalėtų informuoti ir apie šias ligas: nozematozę, varozę, maišialigę, kalkinius perus (askosferozę), akmeninius perus, bičių paralyžių.
Atsižvelgiant į tai veterinarijos tarnybų darbuotojai sudaro pavojingų zonų žemėlapius, informuoja šalia esančius bitininkus apie pavojingų ligų židinius, papildomai atlieka tyrimus, siekiant nustatyti, ar neužsikrėtę kiti bitynai, suteikia reikiamą metodinę pagalbą, kovojant su minėtomis ligomis ir pan.
Dabar pagalvokit, kokia būtų padėtis, jei bitynas nebūtų registruotas, tačiau jame atsirastų kokios nors infekcinės ligos protrūkis, o netoliese būtų kiti bitynai. Kadangi jis nėra registruotas, tai jo niekas netikrintų, o tokio bityno savininkas tikrai apie tai nepasakys veterinarijos tarnybai, nes bijos pasekmių, kad gaus baudą, kad lieps sunaikinti kitas bičių šeimas, kad apie tai sužinos kiti bičiuliai ir pan. O pavojus plisti ligoms šalia tokių bitynų tikrai yra didelis, tai ir klaidžiojančios, vagiliaujančios bitės, ir bičių spiečiai, kiti vabzdžiai, net ir patys bitininkai, jei nutars pasiskolinti kokį pasiūtą korį, ar kitą bitininkystės inventorių. - Bityno pasas reikalingas parduodant bičių produktus turgavietėse ar prekiaujant mugėse, keičiant vaško žaliavą. Jei turėsite veislinius bitynus, kuriuose bus prekiaujama bitėmis, turėsite gauti bityno pasą ir dar papildomai įsigyti sveikatos statuso patvirtinimą.
- Bityno registracija ir pasas bus reikalingi, jei norėsite pasinaudoti investicine parama, gauti kompensaciją už bičių gydymą ar maitinimą.
- Atsižvelgiant į registruotų bitynų duomenis ir išsidėstymą, VMVT sudaroma jų išdėstymo schema, kuri naudinga bitininkams ir ūkininkams. Atsižvelgdami į minėtą schemą, ūkininkai turės galimybę informuoti bitininkus apie planuojamus laukų purškimus pesticidais. Jei bitynas nėra registruotas ir pažymėtas schemoje, vadinasi, jo nėra ir bitininkas negalės reikšti niekam pretenzijų.
Per medunešį, prieš perveždami avilius su bičių šeimomis į kitą vietą, bitininkai taip pat turi informuoti teritorinę VMVT, kuri išdavė bityno pasą, ir teritorinę VMVT, kurios teritorijoje numatoma laikinai pastatyti avilius. Tokiu atveju VMVT galės supažindinti ūkininkus apie bičių dislokacijos pasikeitimus, o bitininkus informuoti, ar planuojamoje statyti avilius teritorijoje nebuvo pastebėta kokių nors bičių užkrečiamųjų ligų požymių. - Jei jūsų laikomos, prižiūrimos bitės netyčia stipriai sugels kokį žmogų, naminį gyvūną ar šalia besiganantį gyvulį, ko tikrai nelinkiu 🙁 taip pat galite turėti nemalonumų, jei bitynas bus neregistruotas ir neatitiks tam tikrų reikalavimų.
Kur galima laikyti bites
Bites galima laikyti bet kurioje vietoje, jei tik tai atitinka bendruosius reikalavimus bitynams. Jei jūs neturite savo vardu registruotos žemės, galite bites laikyti ir kitoje vietoje, gavę žemės savininko sutikimą, jūs galėsite registruoti bityną savo vardu ir gauti bityno pasą, kuris kaip jau minėjau bus reikalingas, jei norėsite prekiauti medumi ir bičių produktais turgavietėse, mugėse ir pan. Tačiau šiuo atveju, jūs negalėsite pasinaudoti Europos Sąjungos fondų ar kitokiomis suteikiamomis paramomis. Jei ateityje planuosite pasinaudoti minėta parama, jūs turėsite turėti savo vardu įregistruotą žemės valdą. Jei savos žemės neturite, galite sudaryti panaudos ar partnerystės sutartį su žemės savininku, kur planuosite laikyti bites, tokiu atveju minėtą sutartį reikės patvirtinti registrų centre, o žemės ūkio skyriuje Jums bus suteiktas žemės valdos numeris, kuris yra reikalingas, norint gauti paramą.
Kokia tvarka yra registruojamas bitynas
Bitynus registruoja ir bityno pasus išduoda teritorinės VMVT.
Registruojant bityną, bitininkai turi pateikti prašymą, kuriame reikia nurodyti bitininko vardą, pavardę arba juridinio asmens, organizacijos duomenis, bityno veiklos rūšį, nuolatinės bičių laikymo vietos adresą.
Gavusi prašymą VMVT per 5 darbo dienas raštu informuoja bitininką, nurodydama terminą, per kurį bus išnagrinėtas prašymas ir patikrintas bitynas.
Suderinę laiką VMVT darbuotojai turi atvykti į vietą ir patikrinti bityną, ar jis atitinka bendruosius reikalavimus.
Po patikrinimo, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo prašymo gavimo dienos, VMTM išduoda bityno pasą arba pateikia pareiškėjui rašytinį motyvuotą atsisakymą jį išduoti.
Jei tikrinant bityną bus nustatyti tam tikri trūkumai, juos bitininkas turi pašalinti per 14 dienų.
4 Comments
Laba diena gerb. Biciuli,bitininkauju, jau berods, 9 metai. Nedidelis mano bitynelis – tik 3 aviliai,ketinu praplesti iki 4aviliu. Sugalvojau,nors jau ketinau kelis kartus, uzregistruoti bityna. Tik iskilo klausimas – gyvenu Kaune,o mano bites yra Marijampoles r., i kuria VMVT pateikti dokumentus -ar pagal mano gyvenama vieta ar pagal bityno buvimo vieta.
Laba diena Vidimantai,
Bityną registruoja teritorinė valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, kurioje yra įrengtas bitynas. Aš bityną registravau pagal bičių laikymo vietą, tačiau man Širvintų vet.tarnyboje pasakė, kad bityną galima registruoti ir pagal gyvenamąją vietą. Manau, kad logiškiausiai būtų paskambinti į vet.tarnyba kuri yra arčiausiai ir jie tirai suteiks pilną informaciją, nes kiekviena tarnybą, gali viską savaip interpretuoti, ypač jei tingės dirbti 🙂
Sveiki. Kiek maziausiai reikia tureti biciu seimu kad butu galima reigistruoti kaip bityna? aciu
Laba diena Tadai,
bityną galima registruoti jei turite bent vieną bičių šeimą.